eReport.sk
Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
Vladimír Putin a Emmanuel Macron. Foto: tasr/ap

Macron obvinil Putina z klamstiev: Neverí mu, že ukrajinské sily použili civilistov ako ľudské štíty

Francúzsko a Nemecko v sobotu vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil obliehanie ukrajinského prístavného mesta Mariupol. Podľa tlačovej agentúry AFP to po trilaterálnom telefonickom rozhovore oznámila kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

„Situácia (v Mariupole) je veľmi ťažká a ľudsky neúnosná,“ uviedol zdroj z Elyzejského paláca po tom, ako telefonát Macrona s Putinom označil za „veľmi zložitý, ale úprimný“.

Putin tvrdí, že ukrajinské sily porušujú ľudské práva

„Jediné rozhodnutie, ktoré musí prezident Putin urobiť, je zastaviť obliehanie,“ uviedol prezidentský zdroj. Macronov úrad takisto obvinil Putina z „klamstiev“ za tvrdenie, že sa ukrajinské sily dopustili porušenia ľudských práv tým, že použili civilistov ako ľudské štíty.

Sobotňajší 75-minútový trojstranný telefonický rozhovor medzi Macronom, Putinom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom bol zameraný na spoločnú výzvu Francúzska a Nemecka na okamžité prímerie a podniknutie krokov smerom k diplomatickému riešeniu.

Macron hovorí o zneužívaní situácie ruskou armádou

Macron Putinovi povedal, že „zneužívanie situácie zo strany ruskej armády musí prestať“, uviedol zdroj a varoval, že jej činy môžu byť kvalifikované ako vojnové zločiny.

„Vyvíjame maximálny nátlak a nepoľavíme,“ uviedol Macronov úrad. Francúzsky prezident „veľmi dôrazne žiada, aby sa tento konflikt čo najrýchlejšie zastavil – aby sa predišlo najhoršiemu vrátane použitia nezákonných zbraní alebo ničenia miest“, dodal zdroj z Elyzejského paláca.

Ruské sily sa približujú ku Kyjevu

Macron prevzal vedúcu úlohu v snahe skontaktovať sa s Putinom v súvislosti s ruskou ofenzívou, konštatuje AFP. Jeho kancelária tvrdí, že od ich stretnutia v Kremli 7. februára absolvoval Macron deväť konverzácií s ruským lídrom.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára. Ruské sily sa približujú k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev a bombardujú niekoľko ďalších miest. Ofenzíva vyhnala z domovov už milióny Ukrajincov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bývalý nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder počas návštevy Bratislavy v decembri 2015.
  2. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  3. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
  4. Dym stúpa k oblohe z horiacich kontajnerov počas ostreľovania mesta Vasylkiv, ktoré sa nachádza juhozápadne od Kyjeva na 17. deň ruskej invázie na Ukrajine v sobotu 12. marca 2022.
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron obvinil Putina z klamstiev: Neverí mu, že ukrajinské sily použili civilistov ako ľudské štíty

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti