eReport.sk

Saková spustila v Kežmarku nový geotermálny vrt: Má významnú úlohu pri vykurovaní


Približne 2,5 kilometra hlboký geotermálny vrt začína vykurovať domy a byty v Kežmarku. Podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková v piatok (15. decembra 2023) za účasti primátora Kežmarku Jána Ferenčáka spustila skúšobnú prevádzku nového geotermálneho vrtu, ktorý pomôže s vykurovaním domácností v tomto regióne.

Saková spustila v Kežmarku geotermálny vrt

„Rovnako ako je pre nás výhodné si na Slovensku vyrábať elektrickú energiu, je veľmi dôležité, aby sme hľadali aj ďalšie zdroje energetickej sebestačnosti. Slovensko má v oblasti geotermálnej energie veľký potenciál a som veľmi rada, že to v Kežmarku dokázali využiť, za čo treba určite poďakovať aj pánovi primátorovi,“ povedala počas slávnostného ceremoniálu D. Saková.

„znacka
znacka kvality

Má významnú úlohu pri vykurovaní

Na Slovensku je dnes viac ako 230 geotermálnych vrtov, z ktorých je veľká časť nevyužívaná, prípadne sa používa na rekreačné alebo zdravotnícke účely – v aquaparkoch alebo v kúpeľoch. Aktuálna energetická kríza však ukazuje aj veľký potenciál geotermálnych vrtov pri získavaní tepla na vykurovanie domácností či priemyselných objektov, čo by mohlo prispieť k zníženiu závislosti Slovenska od dovozu plynu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Saková spustila v Kežmarku nový geotermálny vrt: Má významnú úlohu pri vykurovaní

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných