eReport.sk
Zľava minister školstva Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Foto: tasr

Ľudia vykúpili z lekárni tabletky s jódom. Lengvarského rezort varuje!

V lekárňach je zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu. Ministerstvo zdravotníctva však dôrazne neodporúča užívanie jódovej profylaxie ako prevencie. „Ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame sa danými tabletkami predzásobovať,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

„V ostatných dňoch sme zaznamenali v lekárňach Dr.Max extrémne zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu,“ uviedol PR manažér siete Peter Sedláček. Pripomenul, že ide o sortiment, o ktorý je v lekárňach spravidla veľmi nízky záujem.

„A preto, najmä v dôsledku neočakávaného zvýšeného záujmu, môžem potvrdiť, že evidujeme výpadok jódových tabliet v celej sieti lekární Dr.Max, možno s nejakými lokálnymi výnimkami. Aktuálne však intenzívne komunikujeme s dodávateľským reťazcom o naskladnení tohto sortimentu. Malo by sa tak udiať v nasledujúcich pár dňoch,“ zhrnul Sedláček.

Použitie jódovej profylaxie patrí medzi ochranné opatrenia v núdzovej situácii, ak nastala radiačná udalosť a došlo k úniku rádionuklidov do životného prostredia.

Ministerstvo varuje

Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže podľa slov hovorkyne rezortu zdravotníctva spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy. Rezort zdravotníctva deklaroval, že v prípade, že by hrozilo riziko, štát v predstihu zabezpečí všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľstva.

Použitie jódovej profylaxie patrí medzi ochranné opatrenia v núdzovej situácii, ak nastala radiačná udalosť a došlo k úniku rádionuklidov do životného prostredia. Jódová profylaxia, teda jodid draselný sa užíva na ochranu pred naviazaním rádioaktívneho jódu na štítnu žľazu, priblížilo ministerstvo zdravotníctva. Jodid draselný sa naviaže na štítnu žľazu, nasýti ju nerádioaktívnym jódom. Ak nastane vnútorná kontaminácia rádioaktívnym jódom a osoba užila jodid draselný, tak organizmus vylúči rádioaktívny jód telesnými tekutinami (močom) a nedôjde k poškodeniu štítnej žľazy.

Zdroj: tasr
   


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ľudia vykúpili z lekárni tabletky s jódom. Lengvarského rezort varuje!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti