eReport.sk
foto: tasr

Ľudia sa dožadujú kombinovania vakcín. Vo svete bežná vec. Pohli sa konečne ľady aj u nás?

Chceli by ste sa po prvej dávky vakcíny AstraZeneca dať zaočkovať Pfizerom? Na Slovensku zatiaľ na takúto vymoženosť môžete zabudnúť. Hoci z vakcinačných centier stále hlásia ľudí, ktorí by mali záujem o mix vakcín, naša očkovacia stratégia to zatiaľ nepovoľuje. Vo svete s tým už skúsenosti majú.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v apríli tohto roka nechala očkovať vakcínou od AstraZeneca a o pár týždňov neskôr si dala Modernu. Predpokladá sa, že mix vakcín by mohol byť účinnejší. Povolilo ho Nemecko i Francúzsko. V určitých prípadoch sa to dá i v Čechách. Aj u nás sa už ľudia dožadujú takejto vymoženosti. „Veľmi sa nám množia žiadosti o preočkovanie Pfizerom po prvej Astre,“ tvrdí šéf odboru zdravotníctva na bratislavskej župe Tomáš Szalay, ktorý má pod palcom očkovanie na Národnom futbalovom štadióne. Sám lekár priznal, že stretol niekoľko desiatok ľudí, u ktorých by kombináciu vakcín zvážil.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová absolvovala očkovanie s kombináciou vakcín. – Foto: tasr

„Všetky ich zdravotné ťažkosti by možno boli bývali vznikli aj bez očkovania, ale v prípade akýchkoľvek pochybností je neetické im odopierať alternatívu v podobe kombinácie vakcín,“ myslí si Szalay, ktorému vraj z ministerstva sľubovali, že už už vydajú usmernenie. „Lenže to „už-už” trvá druhý mesiac, od polovice mája,“ frfle odborník, preto vyzýva všetkých ľudí, ktorí by mali záujem o kombináciu vakcín, aby písali priamo ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému na minister@health.gov.sk.

Podľa Szalaya mu ministerstvo sľubovalo vydať usmernenie už pred dvomi mesiacmi. – Foto: tasr

„Viem, minister všetky tie maily nečíta, triedi mu ich asistentka. Ale keď ich príde fakt veľa, nebude to môcť ignorovať. Ja som za dva mesiace sám neuspel,“ povzdychol si Szalay, podľa ktorého by kombináciu vakcín mal odporučiť lekár.

S otázkou o mixovaní očkovacích látok sme sa totiž obrátili priamo na Lengvarského rezort. „Na Slovensku platí vakcinačná stratégia v zmysle očkovania vakcínou od rovnakej spoločnosti tak pri prvej ako aj pri druhej dávke. Príklad, ktorý spomínate, je aktuálne predmetom odbornej diskusie,“ uviedla pre eReport.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ľady sa, zdá sa, pohli. Poslankyňa Vladimíra Marcinková prezradila na sociálnej sieti dobrú správu. „Mám pre vás dobrú správu! Včera som bola na rokovaní s pánom ministrom Lengvarským, ktorý v priebehu najbližších dní vykoná všetky potrebné zmeny, aby ste mohli najneskôr budúci týždeň dostať druhú dávku vakcíny Pfizer, aj keď ste mali prvú Astru. Budete si môcť túto možnosť vyklikať jednoducho v registračnom formulári na https://korona.gov.sk (podľa slov pána ministra najneskôr budúci týždeň),” píše poslankyňa.

Viac o očkovaní čítajte tu:

  1. Vakcinačné centrum v lotyšskej Rige.
  2. Brigádny generál Vladimír Lengvarský.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport