eReport.sk
Spochybňuje výsledky. Napriek tomu, že oficiálne sa vyšetrovanie smrti generála Milana Lučanského ukončilo s výsledkom, že smrť si spôsobil sám, mnoho Slovákov a aj politikov je presvedčených, že ho vo väzení zabili.
Milan Lučanský, foto: facebook M. L.

VIDEO Lučanský je samovrah, potvrdil to šéf kontrolnej komisie. Kolíková: Závery beriem veľmi vážne!

AKTUALIZOVANÉ – Kontrolná komisia potvrdila, že príčinou smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského bola samovražda. Potvrdil to jej predseda Tomáš Čitbaj z Kancelárie verejnej ochrankyne práv SR. Nie všetci členovia komisie za prijatie správy hlasovali. Proti bol poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) a Denisa Saková (nezaradená). Nehlasoval Marián Saloň (Smer-SD).

„Záver je taký, že komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali informáciu medializovanú ministerkou spravodlivosti a bývalým generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), ktorá hovorila o tom, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, a teda pokus o samovraždu,“ povedal Čitbaj.

Vyhlásil, že komisia vychádzala z podkladov, ktoré jej poskytol ZVJS. Prístup mala tiež k všetkým videozáznamom a k výstupom z elektronického monitoringu ciel. „Komisia mala možnosť vypočuť všetkých príslušníkov zboru, ktorí boli v oboch ústavoch v kontakte s Milanom Lučanským, vrátane zdravotného personálu,“ dodal s tým, že komisia nemala prístup k zdravotnej dokumentácii a k informáciám z trestných spisov.

Šéf kontrolnej komisie k prípadu úmrtia policajného exprezidenta generála Milana Lučanského Tomáš Čitbaj z Kancelárie Verejnej ochrankyne práv SR počas tlačovej konferenie po záverečnom zasadnutí kontrolnej komisie, ktorú šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zriadila k tomuto prípadu 16. apríla 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

„Nezistili sme také okolnosti, ktoré by poukazovali na to, že by poranenie pravého oka vzniklo konaním inej osoby,“ povedal súdny lekár Norbert Moravanský k zraneniu Lučanského, ku ktorému malo prísť z 8. na 9. decembra 2020 vo väzobnej cele. Čitbaj doplnil, že po následnej operácii v nemocnici policajný exprezident utrpel ľahšie zranenie po páde z invalidného vozíka.

Kolíková je presvedčená, že väznice nepochybili

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) doplnila, že závery tejto komisie berie veľmi vážne. „Som naozaj presvedčená, že ZVJS si veľmi svedomito plní svoju úlohu, vďaka ktorej my ostatní môžeme pokojne spávať,“ povedala. Doplnila, že záverečná správa bude zverejnená ešte v piatok. „Nemyslím si, že sú tam také skutočnosti, ktoré by mohli zmariť účel trestného konania,“ podotkla.

Za prijatie správy nehlasovalo 14 členov

Predseda komisie dodal, že za prijatie správy hlasovalo 14 členov. Proti bol poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) a Denisa Saková (nezaradená). Nehlasoval Marián Saloň (Smer-SD).

Nezávislá kontrolná komisia, ktorá prešetrovala okolnosti úmrtia Lučanského i jeho skoršie zranenie oka, má takmer 20 členov. Okrem politikov boli jej súčasťou tiež experti. Policajný exprezident zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa 29. decembra 2020 v Ústave na výkon väzby v Prešove pokúsil o samovraždu.

Správa kontrolnej komisie k prípadu smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského by sa nemala uzavrieť až do skončenia vyšetrovania. Pred zasadnutím komisie to uviedla jej členka a nezaradená poslankyňa parlamentu Denisa Saková. “Komisia sa nemala ani k čomu dopátrať. Nemali sme k dispozícii ani lekárske správy, ani pitevnú správu a ani ľudí, ktorí napríklad pracujú vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku alebo iný nemocničný personál z Fakultnej nemocnice v Prešove,” uviedla krátko pred piatkovým zasadnutím komisie nezaradená poslankyňa parlamentu a exministerka vnútra.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Lučanský je samovrah, potvrdil to šéf kontrolnej komisie. Kolíková: Závery beriem veľmi vážne!

Najnovšie