eReport.sk
Poslanci Národnej rady, foto: tasr
Poslanci Národnej rady, foto: tasr

Lobing na Slovensku: 20 rokov rečí, ale kde sú činy?


Úrad vlády SR víta poslanecký návrh úpravy zákona, ktorý má ambíciu zaviesť pojem lobing pri činnosti mimovládnych organizácií. Poslanecký návrh vníma ako prvý významný krok smerujúci k posilneniu transparentnosti vo verejnom sektore. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Lobing: Potrebný nástroj, no stále neregulovaný

„Dopyt po regulácii lobingu na Slovensku existuje už takmer 20 rokov a stále sa ‚lobuje‘ proti jeho prijatiu,“ uviedol úrad vlády, pričom upozornil na odporúčania Európskej komisie v správe o právnom štáte za rok 2024. Podľa úradu dlhodobú kritiku adresujú Slovensku aj GRECO a OECD, ktoré vyčítajú nedostatok aktivity pri zvyšovaní transparentnosti mimovládnych organizácií.

Transparentnosť je podľa úradu jedným z pilierov boja proti korupcii. „Verejnosť má právo vedieť, kto koho zastupuje, za akým účelom a akým spôsobom je financovaný,“ zdôraznil úrad. Dodal, že hoci je lobing legitímnym nástrojom na presadzovanie záujmov, jeho praktiky musia byť transparentné. Aktuálny návrh regulácie lobingu predložil poslanec za SNS Adam Lučanský. Návrh by zaviedol povinnosť mimovládnym organizáciám vypracovať výkazy o príjmoch, výdavkoch a darcoch.

Kritika návrhu: Príliš vágny a nevyvážený

Návrh však narazil na kritiku zo strany verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského, ktorý upozornil, že regulácia by sa mala vzťahovať na všetky subjekty, nielen na mimovládne organizácie. Považuje tiež legislatívu za nejasnú a nedostatočne premyslenú. Podobne sa vyjadrila aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová, ktorá vyzvala poslancov, aby návrh neprijali.

Rada vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie v tejto súvislosti prijala uznesenie, v ktorom odporúča odmietnutie legislatívy. Kritici sa obávajú, že namiesto podpory transparentnosti lobingu by zákon mohol vytvoriť nevyvážené a diskriminačné prostredie voči občianskym iniciatívam.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lobing na Slovensku: 20 rokov rečí, ale kde sú činy?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre