eReport.sk
WA 56 Niigata - Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny G7 rokujú v japonskom meste Niigata vo štvrtok 11. mája 2023. Hlavnými bodmi trojdòových rokovaní sú vojna na Ukrajine a jej dôsledky pre globálnu ekonomiku, dlhové krízy v rozvojových krajinách a patová situácia èo sa týka štátneho dlhu USA. G7 tvoria Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené krá¾ovstvo a USA. Ïalšími pozvanými na stretnutí v japonskom meste Niigata sú Európska únia (EÚ), Medzinárodný menový fond (MMF), Svetová banka a ministri financií Brazílie, Komor, Indie, Indonézie, Južnej Kórey a Singapuru. TASR/AP The G-7 Finance Ministers and Central Bank Governors' Meeting opening session starts at the Toki Messe convention center in Niigata, Japan, Thursday, May 11, 2023. (Kimimasa Mayama/Pool Photo via AP)

Lídri G7 sa zhodli: Chceme stabilné vzťahy s Čínou, avšak…! Pekingu posielajú TVRDÉ varovanie


Lídri skupiny najvyspelejších krajín G7 na summite v japonskej Hirošime varovali v sobotu Čínu pred jej „vojenskými aktivitami“ v ázijsko-tichomorskej oblasti, ale dodali, že chcú s Pekingom „konštruktívne a stabilné vzťahy“. Vyzvali tiež Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko, nech zastaví vojenskú agresiu proti Ukrajine a stiahne odtiaľ svojich vojakov.

Lídri G7 sa zhodli

Lídri G7 v záverečnom vyhlásení vydanom na summite v Hirošime spomenuli množstvo obáv vyvolávaných ekonomickými a vojenskými aktivitami Číny.

Stabilné vzťahy s Čínou

Snažili sa však zároveň nechať otvorené dvere pre spoluprácu s Čínou a vyhnúť sa ďalšiemu podnecovaniu napätia medzi druhou najväčšou ekonomikou sveta a zoskupením hlavných západných veľmocí vrátane Japonska.

„Sme pripravení budovať konštruktívne a stabilné vzťahy s Čínou, pritom držať sa úprimnej komunikácie s Čínou a vyjadrovať svoje obavy priamo jej,“ uviedla skupina najvyspelejších a najbohatších demokracií G7.

Varovanie pred militarizáciou

„Náš politický prístup nemá Číne škodiť, ani sa nesnažíme prekaziť pokrok a rozvoj Číny,“ uvádzalo sa ďalej vo vyhlásení. Krajiny G7 sa „neseparujú ani sa neobracajú do seba“, dodali lídri.

Jazyk vyhlásenia však jasne naznačil, že G7 má veľa rôznych obáv, napríklad zo snahy Pekingu vnášať do diplomatických sporov obchodné kritériá. Je tiež vidieť, že G7 je odhodlaná odpútať sa od čínskeho vplyvu v rozhodujúcich zásobovacích reťaziach a diverzifikovať ich.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelenskyj vyzýva k porážke Putina
  2. Ladislav Kamenický
  3. Ľudovít Ódor
  4. Neefektívne západné sankcie?

G7 varovala pred „militarizáciou“ Číny v Juhočínskom mori a zopakovala, že „mier a stabilita“ Taiwanskom prielive sú pre svetovú bezpečnosť „nevyhnutné“.

Skupina G7 tiež vyzvala Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko, nech „zastaví svoju vojenskú agresiu proti Ukrajine a okamžite, úplne a bezpodmienečne odtiaľ stiahne svojich vojakov“.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lídri G7 sa zhodli: Chceme stabilné vzťahy s Čínou, avšak…! Pekingu posielajú TVRDÉ varovanie

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre