tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: tasr

Lezie vám na nervy minister zdravotníctva? V Belgicku ich majú deväť

Ak sa vám zdajú niektoré obmedzenia kvôli pandémii COVID-19 na Slovensku pritiahnuté za vlasy, mali by ste sa poobzerať po okolitých krajinách. V Belgicku napríklad môže prísť na návštevu iba jedna a stále ta istá osoba. V Grécku, ak chcete ísť na nákup, musíte poslať SMS a čakať, kým dostanete povolenie.

„Belgicko má deväť ministrov zdravotníctva a myslím, že troch ministrov školstva,“ prezradila v diskusii s odborníkom na školstvo Jurajom Hipšom právnička Tatiana Mráziková, ktorá žije v Belgicku už šestnásť rokov. Dôvod, prečo je to tak, je ten, že Belgicko je štát s federatívnym usporiadaním a tiež prihliada na jazykové komunity a regióny. Preto sa snaží nájsť medzi všetkými kompromis. Niekedy to však môže trvať. „Dôjsť k nejakému jednotnému riešeniu trvá dlho,“ prezradila Mráziková. Na rozdiel od Slovenska, však v Belgicku chodia deti do škôl.

V Belgicku podávajú pomocnú ruku žiakom i rodinám zo znevýhodneného prostredia. Ilustračná foto: tasr

„Od materskej školy do piateho ročníka je stopercentne prezenčné vyučovanie a od piateho až po maturitný ročník je hybridné. To znamená, jeden týždeň sú doma, jeden týždeň v škole. Triedy sa striedajú tak, že majú iba určitý počet detí v škole.“ Školské jedálne sú zatvorené a deti konzumujú suchý obed v triedach. V prípade, že niektoré rodiny potrebujú materiálne pomôcť s vybavením, vláda, neziskové organizácie a komunity podávajú pomocnú ruku. Ide napríklad o zapožičanie počítačov, lízing na vybavenie či internetové pripojenie zadarmo. Ak máte pocit, že máme na Slovensku nezvyčajné opatrenia, Belgicko vás môže prekvapiť. „Každá rodina môže mať doma iba jedného hosťa a stále toho istého. A to platí aj pre deti do dvanásť rokov,“ hovorí právnička. Naopak Belgicko umožňuje deťom navštevovať krúžky. Podmienkou je, že dieťa môže mať iba jeden krúžok a musí ísť o vonkajšiu aktivitu.

Foto: shutterstock, facebook JH

Naopak Grécko deťom zo znevýhodnených rodín nepodáva pomocnú ruku. Podľa grafickej dizajnérky Lucie Kvetanovej je školstvo a sociálne slabšie rodiny na chvoste záujmu vlády. Za to v niektorých opatreniach, to berú v Grécku pekne zostra. „Von sa chodí na SMS. Existujú štyri dôvody, pre ktoré môžeme ísť von. A to je pomoc blízkej osobe, nákup, sprevádzanie detí do školy a zo školy alebo zdravotné dôvody,“ približuje grafická dizajnérka, ktorá žije v Grécku už dvanásť rokov. Princíp funguje tak, že pokiaľ napríklad potrebujete ísť do obchodu, pošlete SMS a čakáte na spätnú SMS. Opatrenie sa kontroluje a v prípade jeho nedodržania vám hrozí pokuta 300 eur.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lezie vám na nervy minister zdravotníctva? V Belgicku ich majú deväť

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku