eReport.sk
Veľkorysá Únia
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Foto: tasr/ap

Leyenová: EÚ je za spravodlivú zelenú tranzíciu. Sľubuje tiež vyšetrovanie čínskych dotácií pre elektromobily

Európska únia je za „spravodlivú“ zelenú tranzíciu. Uviedla to v stredu v Štrasburgu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v svojom prejave o stave únie. Zároveň prisľúbila antisubvenčné vyšetrovanie elektrických vozidiel prichádzajúcich do Únie z Číny. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Hlavné témy, ktoré šéfka eurokomisie pripravila na vystúpenie poslancami Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, sú dekarbonizácia priemyslu. A to v spojitosti s presadzovaním Európskej zelenej dohody, ktorá musí byť spravodlivá pre všetkých a „nezabudnúť na nikoho“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. HLAS je pripravený.
  2. Ďateľ to krásne zhrnul
  3. Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
  4. Skvelá vizitka pre Žilinku

Silnou témou je rozšírenie Schengenu

Von der Leyenová sa venuje sa aj budúcnosti európskeho poľnohospodárstva, riešeniu dodávok kritických surovín, aby sa posilnila európska konkurencieschopnosť. Venuje sa aj vývoju a riadeniu umelej inteligencie v prospech ľudí. V časti venovanej obchodu hovorí o antisubvenčnom prešetrovaní elektrických áut pôvodom z Činy, ktorých dovoz do Európy deformuje jednotný európsky trh.

Silnou a očakávanou témou je rozšírenie Schengenu o Rumunsko a Bulharsko. A tiež proces rozširovania EÚ o kandidátske krajiny ako Ukrajina, Moldavsko a štáty západného Balkánu.

Leyenová o strategickom prístupe k Afrike

Von der Leyenová vo svojom každoročnom prejave o stave únie spomína aj potrebu zorganizovať summit sociálnych partnerov, ktorý by mal riešiť nedostatok pracovnej sily a zručností potrebných pre európsky pracovný trh. Tejto oblasti sa týkajú aj konkrétne opatrenia pre malé a stredné podniky s dôrazom na menšiu administratívnu záťaž a uľahčenie podnikanie v EÚ.

V politickej oblasti vo svojom prejavu žiada strategický prístup EÚ k Afrike. A to vrátane prípravy medzinárodnej konferencie o boji prosí obchodovaniu s ľuďmi.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová: EÚ je za spravodlivú zelenú tranzíciu. Sľubuje tiež vyšetrovanie čínskych dotácií pre elektromobily

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre