eReport.sk
Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová
Vladimír Lengvarský a jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Foto: tasr

Lengvarský: Zdravotníctvo u nás môže byť na inej úrovni, musíme sa prestať vyhovárať

Slovenské zdravotníctvo môže byť o šesť rokov v lepšej forme a priblížiť sa tak vyspelým krajinám Európskej únie (EÚ). Aktuálne je však finančne, personálne aj technicky poddimenzované. Ako v utorok na medzinárodnej konferencii ITAPA v Bratislave povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), nemožno sa vyhovárať len na pandémiu nového koronavírusu.

Situáciu možno zlepšiť vďaka finančným prostriedkom z Plánu obnovy a odolnosti SR, a to vo výške 1,1 miliardy eur, zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva. Prízvukoval, že ambície musia ísť „ruka v ruke s pokorou a odbornosťou“, na ktorých podľa neho zdravotníctvo stojí.  Vyzdvihol tiež prácu slovenských lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Tí sú podľa Lengvarského aktuálne fyzicky a psychicky vyčerpaní.

Podľa Lengvarského zdravotníctvo nie je v dobrej kondícii

„Naše zdravotníctvo – a to sa v krízových situáciách ukazuje vždy najvýraznejšie – nie je v dobrej kondícii. Finančne, a preto aj personálne je poddimenzované, technicky zastarané. Budovy niektorých nemocníc nie sú vhodným, a už vôbec nie dôstojným miestom na prácu zdravotníkov a na liečbu pacientov,“ pripustil.

Slovensko „zaspalo na desiatky rokov“

Slovensko podľa jeho slov v tejto oblasti „zaspalo na desiatky rokov“. Myslí si preto, že sa treba dívať do budúcna. „Nemôžeme si dovoliť riešiť iba pandémiu a COVID-19,“ uviedol. Poukázal preto na projekty, ktoré sa podarilo zrealizovať a ktoré by slovenskému zdravotníctvu mohli do budúcna pomôcť. Poukázal napríklad na to, že do fakultných nemocníc pribudli nové CT a angiografické prístroje, lineárne urýchľovače či prístroje magnetickej rezonancie.

Viac z domácej politiky:

  1. chata

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lengvarský: Zdravotníctvo u nás môže byť na inej úrovni, musíme sa prestať vyhovárať

Najnovšie