Chaotická volebná kampaň bola odrazom chaotického riadenia a chodu spoločnosti v posledných rokoch. Myslí si to politológ Jozef Lenč, ktorému sa na kampani nepozdávala najmä jej osobná rovina a ad hoc objavovanie sa tém, namiesto toho, aby strany systematicky súperili o čo najlepší program. Ľudia v roku 2020 chceli zmenu a lepšie Slovensko. Zvolili si však strany, ktoré ciele, ktoré dostali od voličov, neboli schopné splniť.
„Naša volebná kampaň trpela na dva faktory. Je taká, ako obdobie, v ktorom sme žili, čiže chaotická,“ povedal Lenč pre eReport. „Druhým faktorom, je že máme prvýkrát voľby po 20 rokoch, kedy je kampaň cez leto. V lete nám chýba niečo, čo tú kampaň bežne rámcuje – funkčný parlament nastulujúci témy a skutočnosť, že dnes nemáme vládu, ktorá by sa uchádzala o hlas voliča. Všetky strany, ktoré kandidujú, sú teda viac menej opozičnými stranami,“ dodal.
Bič, cukor, strach a pseudoriešenia
Politici teda poriadne oprášili svoje staré známe zvyky. Namiesto konštruktívnej debaty voličom ponúkli bič, cukor, strach, či pseudoriešenia. A platí to aj o stranách, ktoré sa snažili prezentovať ako nová krv. Progresívne Slovensko bolo dokonca verejnosťou vo veľkom kritizované za to, že hlavnou témou ich predvolebnej kampane sa nestála reálna téma, ale osoba bývalého premiéra a lídra opozície Roberta Fica (Smer-SD).
Liberálne rozprávky
Výnimočná nebola ani hra pravice a liberálov na akési zlo a dobro. Počas kampane sme si vypočuli, že na Slovensku nevyjde slnko, alebo že sa vrátia k moci „temné sily“. Politici ponúkali príbehy, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani tí najlepší tvorcovia rozprávok. Lenč voličov ubezpečuje, že v nedeľu na Slovensku slnko určite vyjde.
„Je omnoho jednoduchšie útočiť na niekoho osobne, alebo postaviť politiku do pozície, že je tu nejaké reálne, alebo vytvorené zlo a ja ako strana sa staviam do pozície plného dobra, ktoré chce poraziť toho zlého draka. Taký rozprávkový model,“ konštatuje.
Mimovládne organizácie možno porušili volebný zákon
Kampaň bola typická aj ďalším faktorom – veľkým a širokým zapojením sa mimovládnych organizácií, ktoré sa na poslednú chvíľu snažili otočiť občanov v prospech pravice, liberálov, či progresívcov. Okrem toho, že nevyjde slnko, sme sa dozvedeli napríklad to, že na Slovensku nemáme plánovať deti, alebo že Rusko zvíťazí.
„V prípade, že mimovládna organizácia realizuje kampaň v prospech nejakej politickej strany, tak je to etické prekročenie ich pôsobnosti. Ak by sme na to pozerali z pohľadu zákona, tak by to malo byť zahrnuté ako súčasť kampane,“ konštatuje Lenč.
Matovič pohorel
V neprospech strán bývalej vládnej koalície OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí môže vyznievať fakt, že ľudia neboli s ich vládami veľmi spokojní. Od voľby OĽANO mal však volič v roku 2020 vysoké očakávania. Ostal však naprázdno.
„Tu veľmi tvrdo narazili politické očakávania na politickú realitu. Tí, ktorí chceli zlepšiť Slovensko, dali moc do rúk niekomu, kto toho nie je schopný,“ dodal Lenč.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Lenč pre eReport: Ľudia dali naposledy moc niekomu, kto nebol schopný zlepšiť Slovensko!