Kandidátne listiny sú odovzdané a už v najbližšom období je čas na to, aby nás jednotlivé strany a ich kandidáti presviedčali o tom, že sú to práve oni, komu by sme ako voliči mali dať dôveru. Ako to už v politike chodí, aj odovzdané kandidátky poukázali na viacero vecí, ktoré by niekto nazval úsmevnými, no nájdu sa aj takí, ktorí vidia obchádzanie zákona. Strany ako Progresívne Slovensko a OĽANO sa totižto rozhodli, že si vymyslia nové zamestnania. Politológ Jozef Lenč dokonca tvrdí, že tieto strany sú „majstrami v obchádzaní zákona“.
„Progresívne Slovensko je plné ľudí, ktorých zamestnanie je byť expertom. Obyčajní ľudia a ich priatelia sú vedení ´bojovníkom proti mafii´, ktorý bol dosiaľ v koalícii s mafiánskym štartérom a ´veriacou v silu ideálov´, ktorá svoje ideály personifikovala do ministerskej stoličky a návratu do OĽaNO. Rodina Borisa Kollára sa hrdí tým, že v nej sedia poslanci (a poslankyne) slovenského parlamentu. Expertov je v našej politike (a spoločnosti) prebytok. No najmä tých, ktorí sa špecializujú na hľadanie spôsobov obchádzania zákonov,“ myslí si Lenč.
Mohlo by vás zaujímať:
Podozrenia z korupcie a nemorálneho konania
Lenč sa, hlavne počas posledného volebného obdobia, zaradil medzi stabilných kritikov Igora Matoviča (OĽANO) a väčšiny jeho straníckych kolegov. Faktom je, že poslanecký klub OĽANO bol ideologicky nestabilný a pozostával z až príliš veľkého množstva nováčikov bez skúseností. Tí navyše miestami pôsobili ako serióznejší alebo aj menej seriózni komparzisti straníckeho šéfa Matoviča. Dnešná kandidátka politológa príliš nenadchla.
„Okrem poslancov sa na popredných miestach objavili aj zaslúžilí nominanti OĽaNO a priateľov, ktorí pôsobili na rôznych ministerstvách, na OĽaNO-om obsadených okresných úradoch a tiež ´latifundisti´ zo štátnej správy a štátnych podnikov. Miesto sa ušlo aj Jánovi Maroszovi, od ktorého sa počas kauzy Vlčan Matovičovo hnutie dištancovalo. Niektorí z kandidátov priznali, že sú aktuálne poslancami národnej rady. Predsa len to, že sú poslancami a poslankyňami je pre mnohých naplnením ich životných ambícií. Kedy sa im opäť podarí ´oprieť si bicykel´ o národnú radu. Niektorí to radšej zatajil a uviedli, že sú napr. lekárkou v Bojniciach. Niektorí sa hrdina tým, že obhajujú environmentálne a kresťanské hodnoty. A niektorí si vyplnením kolónky zamestnanie pohladili vlastne narcistické potreby – bojovníci proti mafii,“ pokračuje Lenč.
Katastrofálne Matovičove vládnutie?
Najväčšou komplikáciou v ceste OĽANO k volebnému úspechu môže byť paradoxne ich vládnutie počas posledných troch až štyroch rokov. Vláda OĽANO totiž, ako všetci vieme, vykazovala značné prvky nestability, ktorá sa miestami preklápala až do chaosu. Ekonomické výsledky Slovenska nie sú pozitívne, vláda množstvo sľubov strán, ktoré v nej boli, nesplnila a spoločnosť je rozdelená či dokonca rozhádaná.
„Tri roky vlády obyčajných ľudí sa pretavili do krízy demokracie, do krízy dôvery a posilnenia vplyvu krajnej pravice a dezinfoscény. Obyčajní ľudia a ich priatelia vo voľbách sľubujú, že nás nepredajú mafii. Kríza invencie, ktorá podčiarkuje krízu obyčajných ľudí,“ uzavrel Lenč.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Politológ Lenč o Matovičovi a OĽANO: Majstri v obchádzaní zákona, ich výsledkom je kríza demokracie!