eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Lekári varujú pred problémami v rodinách: Ako sa vyrovnať s výčitkami, keď niekoho nakazím covidom?


Pandémia na Slovensku priniesla podľa lekárov mnohé fenomény. Jedným z nich je aj vplyv na rodinné vzťahy, keďže momentálne sa nákaza vírusom COVID-19 šíri najmä v rodinách. Stáva sa tak, že neraz časť rodiny vyčíta inému členovi, že niekoho nakazil.

„Mali sme prípad, keď sa vnučka prišla pochváliť starým rodičom s diplomom z vysokej školy, obidvoch nakazila a obidvaja zomreli,“ prezradil nedávno v diskusii Veda pomáha – Covid-19 patológ Michal Palkovič s tým, že v minulosti videli, ako podobná udalosť dokáže rozdeliť rodinu, pretože jedna strana obviňuje druhú z úmrtia. Lekár však upozornil aj na ďalší čerstvý fenomén a to sú rodinné spory kvôli vakcinácii.

Stáva sa, že časť rodiny nechce dať príbuzného zaočkovať a druhá časť áno. – Foto: tasr

„Obviňuje sa jedna časť rodiny, ktorá dala toho príbuzného zaočkovať, druhou časťou, ktorá ho nechcela dať očkovať. Teraz sa nám začali objavovať rozpory v rodinách, ale je to veľmi podobné tomu, čo sme videli pri tých úmrtiach infikovaných od rodiny, keď jedna strana obviňovala druhú stranu za to, že deduško zomrel. To teraz vidíme pri vakcinovaných,“ povedal patológ s tým, že to vytvára traumatizáciu spoločnosti.

„Myslím, že tie následky sú naozaj devastačné. Vzťahové relácie sú veľmi ovplyvňované pandémiou a to je na dlhú dobu,“ dvíha varovný prst. Za pravdu mu dáva aj primár pľúcneho oddelenia v martinskej nemocnici. „Veľakrát sa u nás stane, že sú hospitalizované celé rodiny. Príde dedko, babka, potom príde syn a často sa stane, že niekto z nich to neprežije. Príbuzní potom majú problém to spracovať. Nevidím dohru, čo sa deje u nich v domácnosti, ale myslím si, že to obviňovanie navzájom sa tam musí diať,“ povedal Ivan Kocan.

Podľa psychologičky Jitky Derkovej existujú špeciálne psychoterapeutické postupy, ako spracovať výčitky. „Človek si môže sám vyčítať, že niekoho nakazil. Alebo je mu to vyčítané a silno sa ho to dotýka. Sú to veľmi vážne veci a ťažko sa s tým zmieruje,“ povedala pre eReport odborníčka. V takýchto prípadoch odporúča terapiu.

Matka a dcéra

Rodinné vzťahy poznačila pandémia. – Foto: shutterstock

„Niekedy je dobré, keď prídu na sedenie viacerí členovia rodiny. V rámci jedného sedenia je možné si všeličo vydiskutovať a psychológ potom pôsobí ako moderátor. Usmerňuje debatu a všeličo sa dá vysvetliť, vyjasniť a trochu odstrániť tie silné emočné stavy,“ dodala.

Psychologička zároveň upozorňuje na dosahy pandémie na duševné zdravie populácie. Hovorí dokonca o katastrofe. „Je to hrozivé. Chodia mi deti, ktoré sa sebapoškodzujú. Majú silné stavy depresie z toho uzavretého priestoru. Hlavne mám najviac skúseností s adolescentmi od 12 do 18 rokov. To je veľmi kritické obdobie,“ varuje.

Derková

Psychologička Derková si myslí, že pandémia môže mať na ľudí rôzne následky. – Foto: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekári varujú pred problémami v rodinách: Ako sa vyrovnať s výčitkami, keď niekoho nakazím covidom?