eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Situácia na Slovensku sa zlepšuje. Patológ však varuje: Toto som ešte nezažil!

Po niekoľkých týždňoch sa na Slovensku vývoj pandémie vírusu COVID-19 opäť dostáva pod kontrolu. Potvrdili to aj lekári, ktorí prezradili, že v Bratislave už nechali odstrániť jeden chladiaci box. Napriek tomu však odborníci hovoria o mrazivom fenoméne, ktorý so sebou pandémia priniesla. V rodinách totiž umierajú členovia viacerých generácií.

Len nedávno prezradil známy lekár a primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský, že sa stretol s prípadom, keď v jednej rodine zomrela babka, mama i dcéra. Podľa patológa Michala Palkoviča sa s podobnými prípadmi stretávajú často a podľa neho ide o jeden z fenoménov tejto pandémie. „Ja som o tom ešte nepočul a na Slovensku nezažil, aby infekčná choroba kosila dve generácie naraz v jednom ťahu,“ prezradil lekár v diskusii Veda pomáha – Covid -19.

– Foto: facebook Ministerstvo zdravotníctva

„Odpitval som pacienta s juhoafrickou mutáciou, ktorý prišiel na pohreb vlastného otca, ktorého som pitval dva týždne pred tým. Už máme dvojgeneračné úmrtia, kde ani nestihne nejaké smútenie, pretože sa nakazia či už v rámci pohrebu, alebo ešte pri tom prechode,“ hovorí patológ, ktorý však upozorňuje, že odborníci vidia v rodinách veľký emočný stres z toho, keď niekto nakazí členov rodiny a tí potom ochoreniu podľahnú.

Lekári tvrdia, že neraz majú v nemocnici hospitalizovaných viacerých členov rodiny. – Foto: archív

„Mali sme prípad, keď sa vnučka prišla pochváliť starým rodičom s diplomom z vysokej školy obidvoch nakazila a obidvaja zomreli,“ spomenul Palkovič a varuje, že pandémia poznačila mnohé rodinné vzťahy, čo sa môže prejavovať ešte dlhý čas.

Za pravdu mu dáva aj primár pľúcneho oddelenia v Martine Ivan Kocan. „Veľakrát sa u nás stane, že sú hospitalizované celé rodiny. Príde dedko, babka, potom príde syn a často sa stane, že niekto z nich to neprežije. Príbuzní potom majú problém to spracovať. Nevidím dohru, čo sa deje u nich v domácnosti, ale myslím si, že to obviňovanie navzájom sa tam musí diať,“ dodal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Situácia na Slovensku sa zlepšuje. Patológ však varuje: Toto som ešte nezažil!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti