tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Tretej vlne pandémie sa nevyhneme. Čo nás čaká po uvoľnenom lete?

Odborníci v tom majú jasno. Hlavná epidemiologička rezortu zdravotníctva Henrieta Hudečková aj virológ SAV Juraj Kopáček avizujú, že príchodu tretej vlny ochorenia COVID-19 sa na Slovensku nevyhneme. Neočakávajú však, že by vírus mal mať takú silu, akú sme zažili počas druhej vlny keď nám pribudlo rekordné množstvo obetí a nemocnice praskali vo švíkoch. Pomôcť by nám malo očkovanie, no zdôrazňujú, že si nemôžme dovoliť podceniť medzipandemické obdobie.

Dôležité bude byť na tretiu vlnu nachystaní. Hovorí epidemiologička a členka konzília Henrieta Hudečková. „Neboli sme radi keby bola, ale musíme s ňou počítať, preto teraz v tomto medzipandemickom období je potrebné sa už pripravovať a my začíname na konzíliu už teraz,“ oznamuje.

S opatreniami aké sme použili pri druhej vlne si už nevystačíme. Dôležitým faktorom bude miera zaočkovanosti. „Dúfame, že tak ako bolo sľúbené do konca júna by mohlo byť 2 aj pol milióna ľudí na Slovensku zaočkovaných. To by bolo veľmi dobre pretože potrebujeme 70 až 80% zaočkovaných na kolektívnu imunitu, aby sme dokázali zvládnuť nárast ochorenia COVID-19,“ vysvetlila odborníčka.

Pomôže nám vakcína, ale..

Ani vakcinácia nás však pred opätovným príchodom pandémie úplne neochráni. „Očkovanie nezabráni tretej vlne, ale ​ju môže významne zmierniť a umožní ľuďom väčší pohyb. Tí očkovaní budú mať možnosť určitého pohybu, ale budú musieť dodržiavať opatrenia,“ prízvukuje Hudečková.

Henrieta Hudečková – Foto: tasr

O príchode tretej vlny nepochybuje ani riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV Juraj Kopáček. „Ešte v nejakej podobe sa vírus vráti, otázka bude aká bude sila vlny. Či budeme hovoriť o vlnke, alebo bude to niečo čo sme zažili teraz nedávno. Osobne si myslím, že to nebude už v takom rozsahu kvôli číslam, ktoré máme čo sa týka očkovania a aj ľudí, ktorí už prekonali covid,“ optimisticky poznamenal virológ.

Doplnil, že ďalšia vlna ochorenia by nemala byť už tak devastujúca ako bola od decembra do apríla. „Verím, že tam bude aj lepšia pripravenosť nemocníc a hlavne sa možno podarí zaočkovať staršiu generácii v dostatočnom množstve, aby sme zabránili preťaženiu nemocníc ku ktorému teraz došlo,“ priblížil Kopáček.

Rizikom je leto a dovolenky

Rozhodujúcim obdobím bude leto a s ním súvisiace dovolenky. Veľa Slovákov si nedokáže odoprieť oddych v exotickej destinácii čo so sebou prináša aj isté riziká. „Otázka je zavlečenie nových variantov ako sme to už videli. Otázka je či sa objavia ešte horšie varianty ako máme teraz,“ varuje Kopáček.

Hudečková dodáva, že krajinám s nepriaznivou pandemickou situáciou by sme sa mali radšej vyhnúť. „Vzniku ​nových variantov nevieme zabrániť, ale vieme zabrániť, aby sa k nám nové mutácie nedostali. Práve pri návšteve rizikových dovolenkových destináciách by mohlo prísť k zavlečeniu​ do našej krajiny,“ upozorňuje Hudečková.

Juraj Kopáček – Foto: tasr

Aj na túto situáciu sa však vieme pripraviť. Treba byť pripravený na záchyt osôb, identifikácia – to je to testovanie. Nehovorím o antigénovom testovaní, ale o klasickom PCR testovaní a trasovanie chorých ľudí a ich kontaktov,“ povedal Kopáček, ktorého sme požiadali či by vedel odhadnúť príchod tretej vlny na Slovensko.

„Niekedy po tom lete by sa mohla tá situácia opäť začať zhoršovať ak nebude mať dobré čísla čo sa týka očkovanosti,“ odhadol.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tretej vlne pandémie sa nevyhneme. Čo nás čaká po uvoľnenom lete?

6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku