eReport.sk
Rumuni protestovali proti korupcii
Rumuni protestovali proti korupcii. Ilustračné foto: tasr/ap

Legálne úplatky? V Rumunsku navrhujú dekriminalizovať niektoré trestné činy úplatkárstva

Legálne úplatky? Rumunský Senát v stredu schválil návrh zákona, ktorý dekriminalizuje niektoré prípady zneužitia moci. Informovala o tom agentúra Reuters. Táto situácia pripomína podľa nej pokusy o oslabenie boja proti korupcii. Tie pred šiestimi rokmi v Rumunsku vyvolali veľké protesty verejnosti.

Návrhom zákona sa teraz bude zaoberať dolná komora parlamentu. Tá pri schvaľovaní legislatívy konečné slovo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nie je korupcia ako korupcia?
  2. Na kombosnímke zľava Igor Matovič a Marian Kočner.
  3. Amerika má vraj len jeden záujem
  4. Problémy s Mazákom

Najskorumpovanejší

Rumunsko je podľa organizácie Transparency International jedným z najskorumpovanejších štátov Európskej únie. Brusel justičný systém tejto krajiny osobitne monitoroval od jej vstupu Rumunska do EÚ v roku 2007.

Koncom minulého roka Európska komisia odporučila zrušiť tento monitoring, lebo Rumunsko podľa nej splnilo svoje záväzky v rámci mechanizmu spolupráce a overovania (MSO) týkajúce sa reformy súdnictva a boja proti korupcii.

Beztrestné úplatky

V návrhu zákona, ktorý predložili koaliční poslanci, sa uvádza, že prípady zneužitia právomocí so spôsobenou finančnou škodou nižšou ako 250-tisíc lei (50.500 eur), by už nemali byť trestné.

Návrh zákona je podľa nich potrebný na zosúladenie trestného zákonníka s rozhodnutiami ústavného súdu. Ten deklaroval, že trestné činy zneužitia právomoci by mali mať minimálnu trestnú sadzbu a to bez uvedenia konkrétnej výšky.

Marcel Ciolacu — predseda rumunských sociálnych demokratov, ktorí sú koaličným partnerom a najväčšou stranou v parlamente — v stredu informoval, že požiadal ministerstvo spravodlivosti, aby odporučilo primeranú trestnú sadzbu. Dodal, že jeho strana schváli sadzbu odporúčanú odborníkmi.

Protesty proti dekrétu

V roku 2017 sa predchádzajúca sociálnodemokratická vláda pokúsila prostredníctvom mimoriadneho dekrétu dekriminalizovať trestné činy zneužitia úradnej moci vedúce k škodám pod 200-tisíc lei (40.400 eur). Vtedajšieho šéfa sociálnych demokratov pritom práve v tom čase súdili práve za zneužitie funkcie.

Dekrét vyvolal kritiku mnohých sudcov a prokurátorov, skupín na ochranu občianskych práv, diplomatov, Európskej komisie i ministerstva zahraničných vecí USA. Mal tiež za následok niekoľko mesiacov trvajúce celoštátne pouličné protesty.

Vyšetrovanie protikorupčnej prokuratúry odhalilo konflikt záujmov, zneužívanie moci, podvody a udeľovanie štátnych objednávok výmenou za úplatky naprieč celým politickým spektrom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Legálne úplatky? V Rumunsku navrhujú dekriminalizovať niektoré trestné činy úplatkárstva

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti