eReport.sk
Macron pod paľbou kritiky
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: tasr

Le Penová varuje pred Macronovou reformou: V krajine hrozí sociálna explózia!

Le Penová varuje pred Macronovou reformou. Francúzska krajne pravicová politička Marine Le Penová v utorok varovala, že prezident Emmanuel Macron svojou spornou dôchodkovou reformou posúva krajinu na pokraj „sociálnej explózie“.

Le Penová varuje pred Macronovou reformou

V rozhovore pre agentúru AFP Le Penová uviedla, že už v septembri minulého roka povedala premiérke Élisabeth Bornovej, že sa nebude snažiť krotiť svojich stúpencov, ak Macron presadí zmeny v parlamente bez hlasovania, ako sa to rozhodol urobiť minulý štvrtok.

„Nebudem sa druhýkrát podieľať na hasení požiaru, ktorý ste založili,“

povedala na adresu vlády.

Le Penová uviedla, že úlohu „hasiča“ už zohrala v roku 2019 počas vzbury tzv. žltých viest proti Macronovi, keď sa demonštranti opakovane dostávali do zrážok s políciou, blokovali cesty a v Paríži vyvolávali nepokoje. Upozornila, že Macron je „jediný, kto má kľúče“, a môže tak  pomôcť krajine dostať sa z toho, čo označila za politickú krízu. Le Penová varuje pred Macronovou reformou

Sociálna explózia?

Le Penová, ktorú Macron v rokoch 2017 a 2022 porazil v prezidentských voľbách. Myslí si, že po využití ústavného článku 49.3 pri schvaľovaní dôchodkovej reformy dal Macron francúzskemu ľudu aj „druhú facku“, keď deklaroval, že neurobí zmeny vo vláde, nerozpustí parlament a nestiahne kontroverzný návrh zákona o dôchodkovej reforme. Podľa Le Penovej chce vedenie štátu „ísť ďalej, akoby sa nič nestalo“.

„Vláda svedomito vytvára všetky podmienky na to, aby došlo k sociálnej explózii,“

vyhlásila Le Penová podľa spravodajského webu France24.

Dodala, že Macron takto zrejme cieli na svojich starších voličov, ktorých možno upokojí predstava, že obnoví poriadok. Avšak, po ním vytvorenom chaose.

„Neviem, čo sa bude diať. Francúzsky ľud sa cíti nahnevaný, cíti sa ponížený a má pocit, že boli porušené pravidlá našej demokracie,“ povedala Le Penová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sebavedomie vďaka Ukrajine?
  2. Polícia rozháňala demonštrantov proti reforme dôchodku slzotvorným plynom
  3. Protesty vo Francúzsku sa stupňujú

Od Macronovho stredajšieho rozhovoru pre televízie „nič neočakáva“. Spochybnila súčasne jeho rozhodnutie vystúpiť v televízii o 13.00 h. Väčšina pracujúcich ľudí, ktorých sa reforma týka, bude v práci. 

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Le Penová varuje pred Macronovou reformou: V krajine hrozí sociálna explózia!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti