eReport.sk
Sergej Lavrov.
Sergej Lavrov. Foto: shutterstock/alexandros michailidis

Lavrov: Sme pripravení diskutovať o všetkom, vrátane problémov, ktoré existujú v USA

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený prebrať so svojim americkým náprotivkom Joeom Bidenom počas ich júnového stretnutia celú škálu ľudskoprávnych otázok vrátane “ochrany práv opozície” v USA. Novinárom to v pondelok povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ako pripomína agentúra AFP, Biden v nedeľu prisľúbil, že na summite v Ženeve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom zdôrazní, že Washington nenechá Moskvu “zneužívať” ľudské práva, respektíve bude tlačiť na ich dodržiavanie.

Lavrov o USA: Deje sa tam veľa zaujímavých vecí

Moskva sa podľa Lavrova tejto ani akejkoľvek inej téme nebude vyhýbať, pričom Putin môže Bidena zase konfrontovať otázkou zaobchádzania s účastníkmi demonštrácií v Washingtone z 6. januára.

“Sme, samozrejme, pripravení diskutovať o všetkom vrátane problémov, ktoré existujú v USA,” povedal Lavrov. Dodal, že Rusko monitoruje “prenasledovanie” osôb zodpovedných za nepokoje v budove Kapitolu zo 6. januára. “Deje sa tam veľa zaujímavých vecí,” pokračoval Lavrov a avizoval, že Rusko chce prebrať aj “ochranu opozičných práv v Spojených štátoch”.

Prvá Putinova prvú zahraničnú cesta od januára 2020

Stretnutie Bidena a Putina sa uskutoční 16. júna vo švajčiarskej Ženeve. Pôjde o ich prvé osobné stretnutie odvtedy, ako sa Biden v januári ujal prezidentského úradu. Ženevský summit bude zároveň predstavovať Putinovu prvú zahraničnú cestu od januára 2020, keď navštívil Izrael a palestínske územia.

Biden od nástupu do úradu uvalil voči Moskve viacero nových sankcií, a to v súvislosti s rolou Ruska v hekerských útokoch na americkú IT spoločnosť SolarWinds, ako aj pre opakované zasahovanie do prezidentských volieb v USA v roku 2020. Spojené štáty ostro kritizovali Rusko aj za pokus o otravu kritika Kremľa Alexeja Navaľného a jeho následné uväznenie.

Napätie spôsobuje téma Ukrajiny aj režim Lukašenka

Napätie medzi oboma krajinami spôsobuje i téma Ukrajiny. Na jej hraniciach s Ruskom i na Moskvou anektovanom polostrove Krym sa nedávno presúvali tisícky ruských vojakov s cieľom demonštrovať tak silu Moskvy.

Ďalší sporný incident súvisí s režimom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podporovaného Ruskom. Ide o nedávne vynútené pristátie komerčného lietadla v Minsku a následné zadržanie bieloruského novinára Ramana Prataseviča. Tento čin bieloruských úradov z 23. mája vyvolal pobúrenie medzinárodného spoločenstva vrátane USA.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavrov: Sme pripravení diskutovať o všetkom, vrátane problémov, ktoré existujú v USA

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti