eReport.sk
Miroslav Lajčák
Osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu Miroslav Lajčák a srbský prezident Aleksandar Vučič Foto: tasr

Lajčák sa zastal Srbska: Diskusie EÚ o integrácii Ukrajiny nesmú byť na úkor západného Balkánu

 Diskusie krajín EÚ o udelení štatútu kandidátskej krajiny pre Ukrajinu by určite nemali byť na úkor integračných ambícií krajín západného Balkánu. V rozhovore pre TASR to v Bruseli uviedol osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu Miroslav Lajčák.

Tragické udalosti na Ukrajine spôsobené ruskou inváziou vyvolali podľa neho nový záujem o proces rozširovania Európskej únie. Fakt, že Únia dala najavo, že je pripravená posudzovať žiadosť Ukrajiny o udelenie kandidátskeho štatútu ako prvý krok integračného procesu, vyvolalo otázky u šiestich partnerov eurobloku na západnom Balkáne. Tieto krajiny sa teraz pýtajú, čo tento nový prístup EÚ znamená pre ne, uviedol Lajčák. 

Proces sa stal viac politický, uvádza Lajčák

„Je cítiť, že to vytvorilo nejaké nové momentum, že ten proces sa stal viac politický a priniesol novú dynamiku. Je však iba na nich či to dokážu využiť a či ich tá Ukrajina potlačí dopredu, alebo tú šancu nevyužijú, pretože to neznamená žiadne zľavy z domácich úloh, ktoré všetci musia urobiť,“ povedal slovenský diplomat v službách EÚ.

To, že proces rozširovania je politickejší a má teraz väčšiu pozornosť zo strany členských krajín EÚ a aj zo strany euroinštitúcií, by západobalkánske krajiny mohli využiť a urobiť výraznejší krok dopredu, domnieva sa Lajčák.

EÚ podľa neho nechce, aby proces rozširovania prebiehal podľa nejakých „blokov krajín“, napredovanie v integračnom procese podmieňuje len dosiahnutými pokrokmi jednotlivých štátov.

Na otázku TASR v čom by mali Balkánci pridať, aby súčasnú priaznivejšiu situáciu využili vo svoj prospech, Lajčák zdôraznil, že hodnovernosť musí preukázať aj samotná Únia. „Je dôležité, aby prístup zo strany EÚ bol spravodlivý a nedošlo k vysielaniu signálov, že sa preferuje Ukrajina na úkor západného Balkánu,“ vysvetlil.

Bude vás zaujímať:

  1. Hrozí ďalší vojnový konflikt?

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lajčák sa zastal Srbska: Diskusie EÚ o integrácii Ukrajiny nesmú byť na úkor západného Balkánu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti