eReport.sk
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz počas tlačovej konferencie s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom na nádvorí Divadla Aréna 15. júna 2021 v Bratislave.
Sebastian Kurz. Foto: tasr

Kurz: Jadrovú energiu považujeme za rizikovú pre bezpečnosť. Nie je to len voči Slovensku

Rakúsko sa nezhoduje so Slovenskom v otázke dostavby atómovej elektrárne v Mochovciach. V utorok to počas tlačovej konferencie uviedli premiér Eduard Heger a rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Heger ubezpečil rakúskeho partnera, že Slovensko urobí všetko preto, aby spustenie bolo podľa najvyšších štandardov a bolo bezpečné.

Rakúsko bude podľa Kurza naďalej pozorne sledovať, aby boli v tejto veci zapojené aj jeho dozorné inštitúcie. Podotkol, že postoj Rakúska voči atómovej energii je vo všeobecnosti odmietavý. Jadrovú energiu a elektrárne považuje Viedeň za rizikové pre bezpečnosť. Poznamenal, že tento názor nie je namierený len voči Slovensku.

Heger chce napodobniť rakúsky úspech v očkovaní

“Vďaka dobrej spolupráci bolo aj veľmi rýchle a jednoduché dosiahnuť vzájomnú dohodu pri uznávaní certifikátov,” povedal Heger s tým, že od pondelka (14. 6.) sa na Slovensku uznávajú aj rakúske antigénové testy. Poznamenal, že prvoradým záujmom je, aby komfort pohybu občanov medzi Slovenskom a Rakúskom bol čo najväčší.

Heger ďalej uviedol, že pandémia nového koronavírusu sa ešte neskončila a významné v boji s ňou je práve očkovanie. Verí, že na Slovensku sa podarí napodobniť rakúsky úspech pri očkovaní, kde by malo byť podľa predpokladov do konca júla zaočkovaných okolo 70 percent obyvateľov.

Rakúsko je významný obchodný partner Slovenska

Kurz s Hegerom diskutovali aj o tom, aby oba štáty pomáhali aj tretím krajinám v boji s pandémiou, napríklad prostredníctvom vakcín. Kancelár podotkol, že zlepšená situácia zároveň umožňuje aj rozvoj obchodných vzťahov a podnikania medzi oboma krajinami. Poukázal na to, že Rakúsko je významný obchodný partner Slovenska a zároveň tamojší tretí najväčší investor. Kurz verí, že napriek tomu, že pandémia utlmila niektoré aktivity, podarí sa dosiahnuť predpandemické čísla. “Budeme posilňovať nielen hospodárske, ale aj medziľudské vzťahy,” vyhlásil Kurz.

Zhoda je na dôraze na ochranu vonkajších hraníc EÚ

Počas stretnutia otvorili šéfovia oboch vlád aj témy, ako je dopravná infraštruktúra, veda, životné prostredie či cestovný ruch. Z hľadiska vzájomných pohraničných vzťahov hovorili aj o cyklotrasách. Za dôležitú tému Heger označil otázku migrácie a ich postoje pred prichádzajúcou Európskou radou. “S Rakúskom sa zhodujeme, že je dôležité klásť veľký dôraz na ochranu vonkajších hraníc EÚ,” povedal Heger s tým, že zároveň si uvedomujú, že týmto štátom prvého kontaktu treba pomôcť, či už prítomnosťou policajtov alebo materiálne. Ako dodal, sú pripravení poslať policajtov do Severného Macedónska, kde pôsobia už aj rakúski policajti.

Po bilaterálnom stretnutí sa Heger spolu s Kurzom zúčastnia na medzinárodnej konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport