eReport.sk
Milan Kulkovský, foto: facebook MK

Kulkovský o omikrone: Zasiahne takmer každého. A tých, ktorých nezasiahne, zasiahne tiež, len o tom nebudú vedieť

O pár dní je tu nový rok a s ním obavy z novej hrozby. Omikron valcuje väčšinu krajín, výrazne obmedzil cestovanie na sviatky. Čo nás o pár dní či týždňov teda čaká? Primár považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský to vidí dosť čierne. Ako sme si zasiali, tak budeme žať, skonštatoval pragmaticky.

Človek si myslí, že je pán tvorstva a všetko môže riadiť a organizovať. Nie je to veru tak. „Ak by bola príroda matkou, s úškrnom by nás ako svoje malé dieťa objala, pohladila po strapatej hlave, utrela sopeľ stekajúci po hornej pere do úst a tíško pošepkala: “Ach, dieťa moje naivné.” Ako rodič a vychovávateľ nás pravidelne skúša a testuje. Tým zatiaľ posledným testom je omikron,” zamyslel sa na sviatky primár. Zásadným rozdielom medzi krajinami, ktoré budú v boji s omikronom úspešné a tými ostatnými, bude podľa neho pomer medzi počtom nakazených a počtom hospitalizácii. Dáta zo zahraničia ukazujú, že sa tento variant správa ako vlna tsunami. „Zasiahne takmer každého. A tých, ktorých nezasiahne, zasiahne tiež, len o tom nebudú vedieť, tvrdí. Súhlasí s názorom odborníkov, že sa omikronom nakazia v priebehu veľmi krátkej doby takmer všetci. Neočkovaní, očkovaní aj prekonaní, dáta však hovoria aj to, že u väčšiny bude priebeh asymptomatický alebo mierny.

Nie každý premorenie prežije

Omikron môže viesť k tak masívnemu premoreniu, až dôjde k ústupu pandémie. Problém je ale ten, že nie každý takéto premorenie prežije bez ujmy, ak vôbec. A tu sa opäť vynára problém so zaočkovanosťou Slovenska. Primár ide po príklad od Dánska, ktoré má podobný počet obyvateľov, no očkovaných už takmer 80% obyvateľov. Pred Vianocami mali denný priemer pri omikrone okolo 12 tisíc nových prípadov. Padali im rekordy celej pandémie (na vrchole druhej vlny v decembri 2020 mali denný priemer pod 4000). Na Vianoce 24.12. mali 556 hospitalizovaných, kým pred rokom, pred očkovaním a pri oveľa nižšom počte nakazených, mali dvakrát viac hospitalizovaných. „Dalo by sa povedať, že omikron predstavuje v Dánsku “chrípkovú” epidémiu, ktorá zásadným spôsobom neovplyvňuje chod nemocníc. Takto nejako, v miernejšej podobe, budú prebiehať kovid vlny aj nasledujúce roky,” myslí si Kulkovský a dodáva, že v našich podmienkach je to ale sen a nemôžeme byť naivní a myslieť si, že sa nám omikron v takom rozsahu ako prebieha všade naokolo vyhne.

Primár nechce byť pesimista, no tvrdí, že musí byť realista. Keď má pri podobnom počte obyvateľov Dánsko okolo 12 tisíc prípadov denne pri 80% zaočkovanosti a Slovensko má zaočkovanosť okolo 50% je asi jasné, čo nás čaká. „Možno teda očakávať, že pri pesimistickom odhade počet hospitalizovaných prekročí hranicu 4000 a úmerne k tomu bude stúpať aj počet obetí. Našim veľkým problémom bude šírenie oveľa infekčnejšej varianty v nemocniciach. Nie že by sa to nedialo aj teraz, zabrániť sa totižto tomu v podmienkach, keď je možnosť izolácie pacientov na čistých oddeleniach nulová, nedá. Rozdiel medzi našimi a modernými nemocnicami je asi taký, aký je rozdiel medzi klietkovým chovom a výbehom,” odkrýva realitu nášho zdravotníctva.

Podľa neho by sme sa mali pripraviť na to, že dôjde k premoreniu mnohých nekovidových oddelení a v určitom momente bude viac pozitívnych prichádzať z nekovidových oddelení, než z domu. Starostlivosť o nekovidových pacientov sa ešte viac zhorší.

Mohlo by vás zaujímať:

Ďalší problém, ktorý na nás číha, je nedostatok personálu a nedostatočná zaočkovanosť aj v ich radoch. „Výpadky personálu len prehĺbia a demaskujú dlhodobé problémy, ktorých výsledkom bude odchod ďalších zdravotníkov z nemocníc. Pseudoodmeny, ktoré sú skôr urážkou, tomu nezabránia,” myslí si. Keďže vlna udrie vo veľkom rozsahu, nebudú to len zdravotníci, ktorí vypadnú z práce. Budú to aj pracovníci v školách, obchodoch, službách, doprave. Videli sme to aj na vianočné sviatky, keď pre infikovaný personál bolo zrušených asi 8-tisíc letov.

Čo teda robiť? „Občania mali rok na to, aby sa dali zaočkovať. Popri dezinformáciám, ktoré medzi sebou šírili, dostávali denne množstvo relevantných informácii a faktov. Ak sme ich doteraz nepresvedčili, presvedčí ich už len osobná skúsenosť. A tú im omikron láskyplne ponúkne,” odkázal. Sám by už opatrenia nesprísňoval, naopak, vráti by som sa k regionálnemu Covid automatu, ktorý spravodlivo odmeňuje tie regióny, ktoré zvyšujú zaočkovanosť rizikovej skupiny obyvateľstva.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kulkovský o omikrone: Zasiahne takmer každého. A tých, ktorých nezasiahne, zasiahne tiež, len o tom nebudú vedieť

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti