Kto stojí za vyhrážkami? V súvislosti s vyhrážkami redaktorke RTVS Marte Jančkárovej smeruje vyšetrovanie ku konkrétnej podozrivej osobe. Na mimoriadnom zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá to oznámil prezident Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran. Zároveň potvrdil, že okrem redaktorky je ďalšou poškodenou v prípade nebezpečného vyhrážania prezidentka Zuzana Čaputová.
Kto stojí za vyhrážkami?
„Máme tam určité informácie, dôkazy, ktoré smerujú ku konkrétnemu podozreniu. Zrejme sa budú vykonávať procesné úkony. Pracujeme s konkrétnou osobou, ktorú podozrievame z toho, že sa mohla dopustiť jedného z týchto skutkov,“ povedal Hamran v súvislosti s prípadom vyhrážok redaktorke RTVS.
Nebezpečné vyhrážanie sa
Šéf PZ nechcel predbiehať v súvislosti s informáciami o trestnej sadzbe. Ide podľa neho o nebezpečné vyhrážanie, trestné stíhanie sa vedie v troch veciach. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) napriek tomu, že to nie je v jej vecnej pôsobnosti. „Rozhodol som tak ako prezident Policajného zboru, keďže ide o novinárov. A myslím si, že v tejto spoločnosti by už mohla byť takáto stopka pre akékoľvek násilie smerujúce k novinárom, pretože vieme, čo sa stalo v tejto krajine, a bol by som nerád, keby sa niečo také zopakovalo,“ doplnil Hamran. Zároveň informoval, že na regionálnej úrovni bude polícia vytvárať štruktúry, ktoré budú kontaktné, a komunikačné body pre investigatívnych novinárov, aby im vedeli poskytnúť intenzívnejšiu ochranu.
Karas hovorí o reforme trestnej politiky
Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas informoval o návrhu reformy trestnej politiky. Dodal, že novelizácia Trestného zákona už má ísť na rokovanie vlády. Týkať sa má nielen profesie novinára, ale aj lekárov či zdravotných sestier. Má sa podľa jeho slov napríklad sprísňovať trestný čin ohovárania. „Riešime otázku šikanóznych trestných konaní vo vzťahu k novinárom, upravujeme skutkovú podstatu trestného činu ohovárania, riešime otázku podnecovania, kde sa budú riešiť otázky vyzývania na zhromaždenia pred obytnými domami rôznych osôb vrátane novinárov, útoky na rôzne povolania, ako sú lekári, vrátane novinárov,“ doplnil.
Mohlo by vás zaujímať:
Na výbor boli pozvaní aj generálny riaditeľ telerozhlasu Ľuboš Machaj, šéfka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Anna Sámelová i štátny tajomník rezortu kultúry Radoslav Kutaš.
Blaha odmietol obviňovanie Smeru
Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha odmietol vyhrážky voči redaktorke RTVS, no zároveň odmietol, že by za ne mohol Smer-SD. Hovoril o zlyhaní Jančkárovej, ako aj vedenia RTVS a porušení demokratickej diskusie.
Jančkárová bola Naďovi vraj konštruktívnou oponentkou
Sámelová uviedla, že stanovisko RTVS sa nemení. „Uplatnili sme prázdne kreslo, pretože naša dramaturgia odmietala akceptovať nepozvaného hosťa v relácii, kam sme pozvali niekoho iného,“ informovala.
RTVS stojí za Jančkárovou, ktorá podľa Sámelovej urobila všetko preto, aby bola konštruktívnou oponentkou voči dočasne poverenému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽANO). Relácia bola podľa nej vyvážená a nestranná. Je podľa nej bežné, že sa RTVS dohaduje s politickými stranami tak, aby boli v relácii hostia, ktorí nemajú navzájom osobné animozity, a aby bola diskusia prínosná pre divákov či poslucháčov.
Výber museli pred nedostatok členov prerušiť
Výbor prerušili po vyše štvorhodinovom rokovaní. Uznesenie neprijali, pretože v jeho závere na ňom nebol prítomný dostatočný počet členov. Pripravené uznesenie hovorí o odsúdení útokov na novinárov, predovšetkým od politikov, ktorí majú dosah na verejnú mienku.
Podľa šéfa výboru Kristiána Čekovského by politici nemali podnecovať nenávisť a robiť z novinárov terče. Uznesením tiež chcú vyzvať vládu, aby naďalej predkladala legislatívne zmeny na zlepšenie mediálneho prostredia a zvýšenú ochranu novinárov. Prijatie uznesenia má byť na stole na pokračovaní výboru, Čekovský zatiaľ nevedel povedať, kedy opäť zasadne.
Vyhrážkam došlo po relácii s Čaputovou
K výhražným e-mailom a telefonátu došlo podľa RTVS po minulotýždňovej relácii Sobotné dialógy, ktorej hostkou bola prezidentka SR Zuzana Čaputová, a po relácii odvysielanej 25. februára, do ktorej sa dostavil namiesto pozvaného politika Smeru-SD Mariána Kéryho Ľuboš Blaha, ktorý nebol pozvaný, čo RTVS odmietla a uplatnila štandardný postup tzv. prázdneho kresla.
RTVS poukázala, že politické strany nemôžu svojvoľne meniť hostí, ktorých verejnoprávne médium do relácií pozvalo. Miesto v diskusnej relácii podľa telerozhlasu nepatrí politickej strane, ale konkrétnemu hosťovi, ktorého redakcia do diskusie pozvala z obsahových dôvodov.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kto stojí za vyhrážkami moderátorke RTVS? Hamran: Máme podozrivého!