Kto nový sa posadí do kresla toho-ktorého ministra? Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje úradnícku vládu v týždni od 15. mája. Predsedom vlády odborníkov bude viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor. Tím vlády odborníkov je už zostavený. Hlava štátu to oznámila v nedeľu vo vyjadrení pre médiá.
„O menách budem najskôr informovať predsedov politických strán a následne verejnosť,“ povedala prezidentka. Malo by sa tak stať v najbližších dňoch. Podotkla, že do predčasných parlamentných volieb zostáva takmer pol roka. Je to podľa nej dosť dlhý čas na to, aby úradnícka vláda stabilizovala situáciu a priviedla Slovensko k predčasným voľbám. Zdôraznila, že hlavným kritériom pri výbere členov novej vlády bola odbornosť a apolitickosť.
Ako však zistil Konzervatívny denník Postoj, mená niektorých ministrov už presiakli z tajnosti. Portál postoj.sk dokonca v pondelok aktualizoval správu o mená ďalších ministrov, ktoré sa dozvedel.
Mohlo by vás zaujímať:
Minister po 20 rokoch
Ministrom vnútra by sa mal stať Ivan Šimko. Ten má už s vedením rezortu vnútra skúsenosti, keďže bol na jeho čele koncom prvej vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2001 až 2002. Neskôr pôsobil aj ako minister obrany za SDKÚ. Od roku 2010 je opäť členom KDH.
Na čele ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by mala Veroniku Remišovú zo Za ľudí vymeniť Lívia Vašáková, ktorá je v súčasnosti šéfkou Plánu obnovy a odolnosti a vedie Národnú implementačnú a koordinačnú autoritu (NIKA), ktorá dohliada na plnenie jednotlivých míľnikov.
Ako šéfovia rezortov by mali skončiť na ministerstvách školstva a spravodlivosti nestraníci Ján Horecký a Viliam Karas. Radia sa však medzi konzervatívcov, KDH im obom dalo ponuku ísť na ich kandidátku. Obaja ju vraj zvažujú.
Bývalý veľvyslanec a ekonóm NBS
Ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera nahradiť Hegerov poradca pre zahraničnú politiku a diplomat Miroslav Wlachovský. V minulostu pôsobil ako slovenský veľvyslanec v Dánsku. Bol tiež veľvyslancom v Spojenom kráľovstve a pracoval aj na ambasáde v USA.
Ministrom financií by sa mal stať Michal Horváth, ktorý je od roku 2020 hlavným ekonómom Národnej banky Slovenska a tiež riaditeľom odboru ekonomických a menových analýz. Spolu s budúcim premiérom Ódorom pôsobil v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, bol poradcom ministrov financií Jána Počiatka zo Smeru aj Ivana Mikloša z SDKÚ.
Povýšená z pozície štátnej tajomníčky na ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny by podľa portálu Aktuality.sk mala byť aj Soňa Gaborčáková. Do parlamentu sa dostala v roku 2016 na kandidátke OĽaNO, v roku 2020 však doň kandidovala za KDH. Do rezortu ju vybral Milan Krajniak zo Sme rodina.
Zo štátnych tajomníkov ministri
Ministerstvo zdravotníctva povedie údajne súčasný štátny tajomník rezortu, patológ Michal Palkovič, ktorý prišiel ako krízový manažér na čelo rezortu po konci ministra Vladimíra Lengvarského.
Do kresla ministra hospodárstva by sa mal posadiť súčasný štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Švec. Postoj však citoval tiež portál topky.sk, podľa ktorých sa ako minister spomínal Peter Blaškovitš, ktorý do decembra 2022 pôsobil ako šéf Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA). Ta povedal, že „takáto téma vo vzťahu k mojej osobe bola, respektíve je na stole„, ale viac sa vyjadrovať nechcel.
Na rezorte pôdohospodárstva by mal ministra Samuela Vlčana nahradiť štátny tajomník Martin Kováč.
Zdroj: postoj.sk, tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kto nový sa posadí do kresla ministra a kto len presadne zo stoličky štátneho tajomníka na stoličku šéfa rezortu? Unikli niektoré mená