Ústredný krízový štáb bude v stredu riešiť antivaxerské kampane, útoky na mobilné očkovacie tímy a vyhrážky epidemiológom. Bude sa zaoberať rôznymi návrhmi, ako situáciu riešiť a ochrániť ich. Pred rokovaním to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).
„Útokov na zdravotnícky personál je príliš veľa a myslím, že by sme k tomu mali zaujať jasnejší postoj,“ skonštatoval Lengvarský. Konkrétne návrhy na vyriešenie nepovedal, chce ich komunikovať s ministerstvom vnútra.
Na ochranu zdravotníkov boli už v minulosti prijaté opatrenia. Podľa dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana sa tieto opatrenia budú posilňovať. „Máme presný zoznam toho, kde sú mobilné centrá zriadené a budeme zvyšovať hliadky v týchto oblastiach, aby sme vedeli adekvátne zasiahnuť v prípade potreby,“ podotkol Hamran. Polícia rieši každý prípad útokov na epidemiológov, snaží sa vyvracať aj hoaxy. „Ak je tam nejaká zodpovednosť, napríklad trestnoprávna, tak v tom prípade pokračujú orgány činné v trestnom konaní,“ tvrdí Hamran.
Zvýšiť ochranu ľudí, ktorí pomáhajú s očkovaním a starajú sa o protipandemické opatrenia, vníma za nevyhnutné aj zástupca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Lukáš Baňacký. Poukazuje pritom na to, že už v predchádzajúcich vlnách pandémie sa stávali podobné prípady. „Ak je niekto v službe, v ktorej sa svojím spôsobom obetuje, prečo by mal byť terčom ľudí, ktorí si takýmto zvráteným spôsobom budujú popularitu? Je preto na štáte a samosprávach, aby spojili svoje sily a kapacity a zabezpečili primeranú ochranu,“ povedal.
Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus nemá informáciu o tom, že by mal ÚKŠ rokovať o zmene režimu na hraniciach. Verí, že im situácia dovolí ponechať maximálnu mieru slobody najmä pre zaočkovaných ľudí.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Krízový štáb rieši útoky na očkovacie tímy a vyhrážky epidemiológom