eReport.sk
Poslanec OĽaNO Peter Kremský.
Poslanec OĽANO Peter Kremský. foto: fb/peterkremskyolano

Kremský: Vlastníctvo tretieho, štvrtého či piateho bytu, vily pod Slavínom. Toto sa musí zdaniť inak!

Plošné odškodňovanie by sa veľmi ťažko ospravedlňovalo. Uviedol to v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽANO) v diskusii s členom Výboru NR SR pre sociálne veci Erikom Tomášom (nezaradený).

“Štát podnikateľov odškodňuje, prispieva im na pracovné miesta, prispieva im na nájmy, podnikateľom v gastrosektore prispel obrovskými sumami. Tie priamo postihnuté sektory štát podporuje. Nejaké také plošné odškodňovanie by sa veľmi ťažko ospravedlňovalo aj vzhľadom k tomu, že tu máme pomerne veľmi veľký deficit štátneho rozpočtu a nechceme štát zadlžovať,” povedal Kremský.

Za Slovenskom je už len Rumunsko, pripomenul Tomáš

Podľa Tomáša pomoc vlády bola počas krízy absolútne nedostatočná. “Nehovoríme to nielen my, ale hovoria to aj medzinárodné, ako aj domáce inštitúcie. Chcem pripomenúť, že Medzinárodný menový fond označil Slovensko v poskytovaní finančnej pomoci (v EÚ) na predposledné miesto. Za ním je už len Rumunsko. Ozvali sa aj domáce inštitúcie ako Národná banka Slovenska alebo Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktoré rovnako vyhodnotili pomoc podnikateľom a živnostníkom ako nedostatočnú,” povedal Tomáš.

Bývalý smerák, teraz politik Hlasu Erik Tomáš tvrdí, že daň z nehnuteľnosti treba nastaviť veľmi citlivo. – Foto: tasr

Peniaze, kde štát môže peniaze od ľudí získať, je podľa Kremského spotreba. “To, odkiaľ sa peniaze dajú získať pre chudobnejších, sú tí bohatší. To sú práve luxusné nehnuteľnosti, vlastníctvo tretieho, štvrtého či piateho bytu, vily pod Slavínom. Toto sú veci, ktoré musia byť úplne inak zdanené ako doteraz,” povedal Kremský k pripravovanej daňovo-odvodovej reforme pripravovanej vládnou koalíciou.

Kremský: Určite uvažuje aj nad tzv. modernými daňami

“Nehovorím, že sa nebude zvyšovať. Nikde však nie je napísané, že sa bude sadzba DPH zvyšovať na 25 %. Toto je pri príprave daňovej reformy dlhá cesta, sme len na jej začiatku. Nemáme ešte pre reformu politickú podporu, lebo sme ešte len na jej začiatku, o tom sa len diskutuje,” priblížil Kremský. Podľa jeho slov sa “určite uvažuje aj nad tzv. modernými daňami, ako sú uhlíkové či digitálne dane, z ktorých bohatší môžu prispieť chudobnejším”.

Podľa Tomášových slov sa daň z pridanej hodnoty (DPH) bude v daňovej reforme zvyšovať. “Uvidíme, ako to napokon bude. Bez zvýšenia DPH to určite nepôjde. Pozor však na dane z nehnuteľností, lebo aj my sme mali takú iniciatívu v minulosti, že poďme zdaniť luxus, nech bohatší platia viac. Dopadlo to však tak, že je mnoho ľudí, ktorí žijú v dvojgeneračných, čo sú rozlohou veľké domy, ale sú nízkopríjmoví,” povedal Tomáš. Daň z nehnuteľnosti treba podľa jeho slov “veľmi citlivo nastaviť”.

Matovič chce podľa Tomáša cestovný ruch zarezať

Tomáš nechápe prístup koalície po pandémii, keď bude treba naštartovať ekonomiku. “My plánujeme zvyšovať DPH, ideme rušiť živnostníkom paušálne výdavky a podobne,” upozornil Tomáš. Minister financií a predseda OĽANO Igor Matovič podľa Tomáša nie že by krízou ťažko skúšanému cestovnému ruchu DPH aspoň dočasne znížil, ale on “chce svojim spôsobom cestovný ruch zarezať”. “Nerozumiem tomu, mali by sme k tomu opačne pristupovať, teraz by sme ekonomike mali uľaviť, aby sa naštartovala a aby sa naštartovala domáca spotreba,” myslí si Tomáš.

Kremský vidí riešenie v živnostenskej licencii

Zdaňovanie živnostníkov by sa dalo podľa Kremského v novej daňovej reforme vyriešiť tzv. živnostenskou licenciou. “To je niečo, čo funguje v mnohých krajinách, napríklad teraz ju napríklad zavádzajú v Česku. Živnostník do určitej hranice tržieb si kúpi živnostenskú licenciu, zaplatí jednu sumu ročne a ‘má pokoj’. Dokonca nemusí robiť účtovníctvo,” priblížil Kremský. Živnostníci podľa neho “potrebujú podporu a zjednodušenie života”.

“Som presvedčený, že medzi živnostníkmi má táto vláda veľa voličov. Teraz však živnostníci môžu vidieť, čo, kto pre nich niečo urobil a čo ide robiť. Neviem, či si živnostníci všimli, že ani v novoprijatom tzv. kurzarbeite vláda s nimi neráta. Toto sú konkrétne kroky vlády proti živnostníkom. Chcem odkázať ľuďom, že nech od tejto vlády neočakávajú nejaké špeciálne sociálne opatrenia, aj typu zvýšených rodinných prídavkov. Igor Matovič sa týmito rodinnými prídavkami snaží prekryť rôzne kauzy, ktoré už stihol vyrobiť, napríklad šlendriánske objednávanie vakcíny Sputnik V,” dodal Tomáš.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport