eReport.sk
Princ Philip, foto: tasr

Kráľovská rodina plače: Zomrel princ Philip

AKTUALIZOVANÉSmutná správa! Po zdravotných problémoch zomrel manžel kráľovnej Alžbety II., princ Philip (†99). Prehral svoj boj s nalomeným zdravím. Kráľovská rodina smúti.

Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Oznámil to Buckinghamský palác, informujú svetové agentúry i britské médiá.

Oznámenie vydal Buckinghamský palác: “Jej veličenstvo kráľovná s hlbokým zármutkom oznamuje smrť milovaného manžela, jeho kráľovskej výsosti princa Philipa, vojvodu z Edinburgu. Jeho kráľovská výsosť odišla pokojne dnes ráno na zámku Windsdor,“ stojí v oznámení. Ešte pred pár týždňami to vyzeralo tak, že princ Philip sa zo zdravotných problémov dostane.

Vojvoda z Edinburgu bol služobne najstarším partnerom vládnuceho monarchu a tak najdlhšie slúžiacim manželským partnerom v histórií britských panovníkov. Philip sa narodil v roku 1921 vo vile na ostrove Korfu. V jeho krvi sa mieša väčšina kráľovských rodov. Jeho otec mal povesť playboya a gamblera. Matke Alici z Battenbergu, ktorá bola od narodenia hluchá, neskôr diagostikovali mániodepresiu. Jeho babička z matkinej strany bola vnučkou britskej kráľovnej Viktórie.

Detstvo princa Philipa

Po vzbure v Grécku v roku 1922 musela kráľovská rodina s malým Philipom utiecť do exilu. Najskôr odišli do Paríža, po rozchode rodičov v roku 1930 býval Philip u sestier vydatých v Nemecku, alebo u príbuzných v Anglicku. Tu začal chodiť aj do školy na prestížny Eton. Na vysvedčenie mu napísali, že je rodený vodca so silnou vôľou a veľkou ctižiadostivosťou.

Vojenské časy

Potom navštevoval kráľovskú námornú akadémiu v Dartmouthe, kde sa po prvýkrát stretol so svojou budúcou manželkou, vtedy mladučkou Alžbetou II. Počas druhej svetovej vojny bol povýšený až na námorného poručíka. Neskôr sa osvedčil u britského námorníctva: skvelou obsluhou lodného reflektoru pomohol potopiť dve talianske lode. Taktiež bol spoluveliteľom vylodenia na Sicílií.

Počas druhej svetovej vojny bol princ Philip v Britskej námornej akadémii a slúžil na vojenských lodiach na Srí Lanke, v Austrálii a v Egypte. V roku 1944 zomrel Philipov otec. Osud rodiny nepriaznivo ovplyvnil aj fakt, že tri Philipove sestry boli vydaté v Nemecku za šľachticov, ktorí podporovali Adolfa Hitlera. Štvrtá sestra Cecilie zahynula pri leteckej havárii.

Za Philipom smúti celá kráľovská rodina

Foto: Instagram

Láska k Alžbete II.

Princ Philip požiadal Alžbetu o ruku už v roku 1946, snúbenci však museli čakať, kým nevesta dovŕši 21. rok svojho života. Stalo sa tak 21. apríla 1947. Philip s Alžbetou sa následne zasnúbili 6. júla 1947. Philip sa vzdal všetkých svojich titulov, ktoré ho spájali s nemeckými koreňmi a prijal meno matky Battenberg v poangličtenej forme Mountbatten. Prestúpil tiež z pravoslávnej cirkvi do anglikánskej.

Svadba s budúcou kráľovnou Alžbetou sa konala 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve a prostredníctvom prenosu BBC ju sledovalo 200 miliónov divákov. Jeho sestry a ani nikto z nemeckých príbuzných sa svadby nezúčastnili, no jeho matka na ňu napriek zdravotným problémom prišla. Princ Philip sa stal vojvodom z Edinburghu a prijal tituly Jeho kráľovskej Výsosti a britského princa.

Mladý pár žil istý čas na Malte. Philip slúžil u námorníctva a princezná cestovala medzi týmto ostrovom a Londýnom, kde sa o ich ročného syna Charlesa starali starí rodičia.  Počas cesty v Keni 6. februára 1952 zastihla Alžbetu správa, že zomrel jej otec, britský panovník Juraj VI. Princezná bola ihneď oficiálne vyhlásená za kráľovnú, hlavu Britského Spoločenstva národov a ochrankyňu viery. Korunovaná bola následne 2. júna 1953. Vtedy sledovalo slávnostný ceremoniál 20 miliónov britských televíznych divákov a 12 miliónov rozhlasových poslucháčov.

Philip mal poslanie

Od nástupu Alžbety II. na trón plnil princ Philip dôležité poslanie. Sprevádzal kráľovnú na oficiálnych cestách po celom svete, viacerých zahraničných návštev sa zúčastnil aj sám. Bol patrónom viac ako 800 rôznych organizácií z oblastí vedeckého výskumu, priemyslu, životného prostredia, ale aj športu. Ako milovník a zberateľ umenia osobne predsedal porote udeľujúcej ocenenie Prince Philip Designers Prize. To získavajú nielen produkty a grafiky, ale aj budovy za najlepší dizajn.

Dňa 2. augusta 2017 vzdal princ Philip ako čestný veliteľ (generálny kapitán) Kráľovskej námornej pechoty na nádvorí Buckinghamského paláca v Londýne hold družstvu námornej pechoty. Išlo o posledné samostatné verejné vystúpenie manžela britskej kráľovnej Alžbety II. Počas 65 rokov služby vlasti absolvoval princ Philip 637 zahraničných návštev, predniesol 5493 prejavov a napísal 14 kníh. Zúčastnil sa na 22 219 samostatných oficiálnych podujatiach. V roku 2009 sa stal najdlhšie slúžiacim životným partnerom britského panovníka v dejinách a bol najstarším mužským členom kráľovskej rodiny všetkých čias.

Bez vodičáku

V 97 rokoch sa vzdal vodičského preukazu. Stalo sa tak mesiac potom ako spôsobil v januári 2019 dopravnú nehodu, pri ktorej utrpeli zranenia dve ženy.
Ešte v apríli 2020 sa princ Philip poďakoval vo svojom vyhlásení pracovníkom, ktorí pomáhajú zabezpečovať chod spoločnosti počas epidémie nového koronavírusu.

Vojvoda z Edinburghu si získal povesť energického a priamočiareho muža so svojským zmyslom pre humor a ostrým jazykom. Britskí novinári Ashley Walton a Phil Dampier vydali 100-stránkovú knihu jeho zábavných citátov ako ocenenie jeho zmyslu pre humor.

V októbri 2008 britský kráľovský pár navštívil Slovenskú republiku. Počas návštevy na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa princ Philip živo zaujímal o profesiu vysokohorských nosičov.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport