eReport.sk
Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

Núdzový stav sa predĺži! Krajniak: Ruší sa testovanie na školách, “záverečná” sa posunie

AKTUALIZOVANÉ – Núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní, posunie sa aj večerný zákaz vychádzania z 20. na 21. hodinu – a to od štvrtka. Rozhodla o tom v pondelok vláda.

Podľa ministra práce Milana Krajniaka ruší testovanie na školách, konkrétne to má platiť od pondelka, napísal na sociálnej sieti.

Zdroj: fb/krajniakmilan

“Epidemicky sa situácia od polovice februára kontinuálne zlepšuje, avšak Slovenská republika je stále na vysokých číslach a ľahko môže opätovne začať rásť, keď by rýchlo vznikol nápor na nemocnice a bolo by potrebné urýchlene zavadzať opatrenia a teda narýchlo prijímať núdzový stav,” píše sa v predkladacej správe.

Rezort zdravotníctva upozornil na nové mutácie

Ministerstvo zdravotníctva v nej poukázalo aj na situáciu v nemocniciach. Argumentuje, že ďalší vývoj pandémie nemožno spoľahlivo predpovedať aj vzhľadom na možnosti zavlečenia nových mutácii koronavírusu s rôznou rýchlosťou šírenia a rôznou smrtnosťou. Pripomenul tiež naviazanosť núdzového stavu na viaceré opatrenia či už v oblasti zdravotníctva alebo hospodárskej mobilizácie.

Núdzový stav v pondelok odporučila predĺžiť aj pandemická komisia. Tá tiež považuje za vhodné ukončiť pravidelné testovanie v školách a nahradiť ho intervenčným testovaním v školských zariadeniach, okrem testovania v čiernych okresoch podľa COVID automatu.

OĽaNO na čele s Hegerom si presadilo svoje

V rámci koalície bolo jednoznačne za predĺženie núdzového iba hnutie OĽaNO na čele s premiérom Eduardom Hegerom, ostatné strany už uvažovali nad inými alternatívami. „Myslím si, že núdzový stav sme už podporili dostatočne veľakrát na to, aby sme s tým už prestali,” povedal Sulík v pondelok novinárom s tým, že nevidí dôvod na núdzový stav. „Je najvyšší čas, aby sme tieto problémy riešili zákonmi, ktoré budú riešiť len tie problémy, a nie všeobecným núdzovým stavom, ktorý obmedzuje slobodu občanov,” doplnil.

Do 20 dní musí rozhodnúť parlament

V zmysle zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny musí o jeho predĺžení ešte rozhodnúť Národná rada (NR) SR. Urobiť tak má do 20 dní od predĺženia.

Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy minulý mesiac, keď odsúhlasil jeho predĺženie na 40 dní s účinnosťou od 20. marca.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport