tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Krajiny, ktoré vyvážajú ropu v tom majú jasno. Za zvyšovaním cien sú zlé rozhodnutia politikov

Rozhodnutia politikov a slabé  investície do ropného a plynárenského sektora sú za vysokými cenami energií, nie Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Povedal to tento týždeň nový generálny tajomník OPEC Haísám Ghais. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Neobviňujte OPEC, obviňujte svojich politikov, pretože OPEC a ďalšie krajiny produkujúce ropu opakovane tlačili na zvyšovanie investícií do ropy (a plynu),“ povedal v on-line rozhovore pre agentúru Reuters Ghais, ktorý pozíciu šéfa OPEC prevzal od 1. augusta. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Gazprom
  2. Najmä veľké nákladné autá, kamióny, rôzne stavebné stroje, ale aj autobusy stále fungujú vďaka nafte. Ilustračná snímka.

Ceny ropy Brent vyskočili v marci na historické maximum 147 USD (144,43 eura) za barel (159 litrov) po tom, ako Rusko koncom februára zaútočilo na Ukrajinu, čo vyvolalo obavy na trhoch z možného nedostatku dodávok. Aj keď ceny ropy odvtedy klesli, pričom cena Brentu sa dostala nakrátko na 6-mesačné minimum, sú naďalej vysoké pre firmy aj spotrebiteľov. Navyše, súčasné ceny ropy tlačia nadol obavy z ekonomickej recesie, nie fundamentálne faktory.

„Trhy ovládli obavy a špekulácie, to je to, čo momentálne najviac tlačí ceny ropy nadol,“ povedal šéf OPEC. „Naopak, na fyzickom trhu vidíme veci odlišne. Aj naďalej pociťujeme vysoký dopyt a čo sa týka dopytu do konca roka, sme v tomto smere optimisti,“ povedal Ghais. Investície do ropného a plynárenského sektora sa oproti minulému roku zvýšili o 10 %, stále sú však hlboko pod úrovňou z predpandemického roka 2019, uviedla v júli Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Na nedostatočné investície do ťažby poukázal aj šéf OPEC. Ako povedal, netvrdí, že svet bude žiť z fosílnych palív naveky, ak však niekto povie, že do fosílnych palív by sa nemalo investovať, potom by sa mal vedieť veľmi rýchlo presunúť z tohto trhu na iný. 

OPEC a ďalší producenti na čele s Ruskom, ktorí tvoria zoskupenie OPEC+, budú opäť rokovať o ďalšej ťažobnej politike 5. septembra. Ako Ghais povedal, zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, ako sa členovia OPEC+ rozhodnú, podľa neho budú vychádzať z aktuálnej situácie. „Podľa potreby produkciu môžeme znížiť alebo zvýšiť,“ povedal. „Čo sa však týka ďalšieho vývoja dopytu, ako som povedal, sme optimisti. V roku 2023 síce počítame so spomalením rastu dopytu, vývoj na trhu by však nemal byť horší, než na čo sme zvyknutí z minulosti,“ dodal šéf OPEC.
      (1 EUR = 1,0178 USD)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajiny, ktoré vyvážajú ropu v tom majú jasno. Za zvyšovaním cien sú zlé rozhodnutia politikov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku