eReport.sk
Foto: tasr

Krajčího návrh: Chceš vyliezť z domu? Musia ti to odobriť SMS-kou


Súčasný lockdown na Slovensku nezaberá. Pacientov v nemocniciach stále pribúda, aj keď nejde o rýchly nárast. V hre je aj možnosť ďalšieho sprísnenia zákazu vychádzania. V pondelok o tom pred rokovaním vlády informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že si nie je istý, ako dlho nemocnice takýto stav vydržia.

Poukázal na to, že k pondelku má SR v nemocniciach pre nový koronavírus 3 653 pacientov. „Situácia začína byť veľmi vážna napriek všetkým opatreniam, ktoré sme momentálne urobili. Uvidíme, ako nám zaberie testovanie, ktoré sme realizovali,“ komentoval s tým, že v utorok (2. 2.) na pandemickej komisii chce s odborníkmi prebrať, ako ďalej postupovať. Témou bude aj COVID automat.

Riešenie by videl v sprísnení zákazu vychádzania. To by mohlo byť formou SMS správ. „Ľudia si pošlú SMS vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na tento úkon,“ uviedol  s tým, že aktuálne je zákaz vychádzania beztak prísny. Takúto možnosť by si dohodli s operátormi.

Vládu chce Krajčí informovať o kompletnom prehľade najnovších publikácií hovoriacich o britskom variante nového koronavírusu, ktorá pravdepodobne komplikuje situáciu na Slovensku. Úradu verejného zdravotníctva SR zadal Krajčí úlohu zisťovať prítomnosť britskej mutácie pomocou PCR testov.

Poukázal tiež na to, že od 8. februára by Slovensko malo byť „v čiernej zóne“, keď by krajina mala byť úplne uzavretá a funkčná by mala byť kritická infraštruktúra. Krajčí zdôraznil, že nikdy nebol zástancom toho, aby Slovensko úplne uzavrelo ekonomiku. „Vypnúť výroby je veľmi ľahké, ale potom, keď sa stratia dodávateľské kontrakty, to môže mať obrovské následky na našu ekonomiku,“ dodal.

Ako to vyzerá v iných krajinách?

Dostať povolenie na výnimku zo zákazu vychádza prostredníctvom SMS-ky, už napríklad funguje v Grécku. Obyvatelia krajiny ju posielajú a čakajú na povolenie aj v tom prípade, ak chcú ísť len do obchodu. Dokonca sa tam deti zo znevýhodnených rodín spolu so školstvom dostali na chvost záujmu vlády.

Rovnako aj v Belgicku to nevyzerá ružovo. „Od materskej školy do piateho ročníka je stopercentne prezenčné vyučovanie a od piateho až po maturitný ročník je hybridné. To znamená, jeden týždeň sú doma, jeden týždeň v škole. Triedy sa striedajú tak, že majú iba určitý počet detí v škole,“ prezradila právnička Tatiana Mráziková, ktorá žije v Belgicku už šestnásť rokov.  

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajčího návrh: Chceš vyliezť z domu? Musia ti to odobriť SMS-kou

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne