eReport.sk

Kovačič je nový Kočner, so svojimi progresívnymi kumpánmi v čiernom by chceli obsadiť Markízu


To, čo sa aktuálne deje v Markíze, je situácia principiálne totožná s tým, čo sa v Markíze dialo v roku 1998. S tým rozdielom, že dnes chcú Markízu namiesto Kočnera obsadiť progresívno-liberálni novinárski aktivisti na čele s Kovačičom.

Divoké deväťdesiate roky spájané s hrubokrkou mafiou so sebou priniesli aj také kauzy ako násilné obsadenie televízie Markíza Marianom Kočnerom a jeho chlapcami z bezpečnostnej služby v čiernom oblečení v roku 1998. Časy sa ale menia a s časom sa menia aj spôsoby. Hrubokrkú mafiu a hulvátske spôsoby vystriedala mäkká sila a falošná slušnosť progresívno-liberálnej mafie. Cieľ však zostáva vždy rovnaký. Je ním moc.

História sa opakuje

Je to naozaj zvláštne, ale táto paralela je natoľko presná, až je vtipná. Udalosťou roka 1998 bol jednoznačne spor M. Kočnera a P. Ruska, tzv. kauza Gamatex. V kauze Gamatex išlo o to, či sa firma, ktorú vlastnili Kočner a Agh, stala vďaka Ruskovej nevyrovnanej pohľadávke vlastníkom Markízy. Pozadím a detailami kauzy Gamatex sa v tomto článku zaoberať nebudeme. Dnes budeme hovoriť skôr o paralelách a symbolike.

V roku 1998 teda Kočner a jeho SBS-kári v čiernom násilne obsadili priestory televízie Markíza. Už vtedy išlo o veľmi vplyvné médium. Veď preto z toho bola taká veľká kauza, ktorá zhodou okolností aj vtedy prepukla asi dva týždne pred voľbami. V roku 1998 išlo o parlamentné voľby. Dnes, v roku 2024, sme tesne pred eurovoľbami. A Kauza Markízy je opäť zneužívaná. Tentokrát progresívno-liberálnymi silami.

Je až zarážajúce, že situácia v Markíze v roku 2024 v mnohom takmer kopíruje situáciu z roku 1998. Akurát sa zmenili niektorí aktéri. Presne ako v roku 1998 aj dnes chcú Markízu násilne obsadiť. Násilie už síce nemá fyzickú formu, ide o iný druh násilia, ktorý je vlastný táboru slniečkarov, no stále je to násilie. Hovorí sa mu aj pasívna agresivita. To je spôsob, akým operuje novodobá progresívno-liberálna mafia. Tvária sa slušne, no sála z nich nenávisť voči každému s iným názorom. A túto nenávisť aj aktívne šíria. Premiér Fico na to takmer doplatil životom.

Dnes už Markízu neobsadzuje SBS-ka. Dnes by ju chcela obsadiť a kolonizovať konkrétna ideológia. Treba dodať, že nejde o novinku. Markíza totiž tejto ideológii posledné roky dobre slúžila. Natoľko dobre a oddane, že predstavitelia tejto ideológie medzi redaktormi a moderátormi uverili vo svoju nedotknuteľnosť a pri prvých náznakoch straty kontroly nad vysielaným obsahom sa začali prudko búriť.

Je to tak, redaktori a moderátori Markízy si zvykli, že do ich politického aktivizmu a propagandistických kampaní v prospech progresívno-liberálnej sekty im nikto nezasahoval. Zvykli si do takej miery, že svoj spôsob manipulovania verejnej mienky, ktorý oni prezentujú ako nezávislé a objektívne spravodajstvo, začali považovať za normálny, za štandard. Za vzniknutú situáciu si teda do veľkej miery môže Markíza sama. Je však dobre, že sa vedenie televízie prebralo a neudržateľnú situáciu začalo riešiť. Radšej neskoro ako nikdy.

Vzbúrená progresívno-liberálna úderka

O čo teda ide. Hlavný spor je okolo diskusnej relácie Na telo a jej moderátora Michala Kovačiča. Ten dlhodobo čelí kritike, že sa ako moderátor nespráva seriózne, objektívne a drží stranu súčasnej opozícii, najmä Progresívnemu Slovensku. Táto kritika je oprávnená a Kovačičovu zaujatosť nevidí len ten, kto ju vidieť nechce. Pre ostatných je celkom očividná.

Spor Markízy a Kovačiča vygradoval ostatnú nedeľu, keď Kovačič doslova zneužil živé vysielanie svojho zamestnávateľa a na konci relácie Na telo zvrejenil svoje osobné názory na fungovanie televízie, pričom ju obvinil z cenzúry a hovoril o akejsi orbanizácií televízií na Slovensku. Písal o tom aj eReport.

Kovačič svojim extempore zamestnávateľovi nedal na výber a ten ho jednoducho musel stiahnuť z obehu. Iný záver celej situácie by bol pre Markízu neprijateľný a ak by si Kovačiča ponechala, išla by len sama proti sebe. Kovačič porušil všetky pravidlá, prekročil všetky červené čiary a poškodil celú televíziu. Jednoducho musel skončiť.

Následne vnútri televízie vzniklo akési hnutie za Kovačiča. Zhruba 100 zamestnancov Markízy podpísalo podporný list. Pripomeňme, že v Markíze pracuje podľa dostupných informácií viac ako 300 zamestnancov. Rebélia pokračovala vyhrážkami novovzniknutého odborového hnutia, ktorého je Kovačič predsedom. To začalo Markízu cez požiadavky vydierať. Žiadali zachovať reláciu v pôvodnom formáte aj s pôvodným moderátorom, teda Kovačičom. V prípade nevyhovenia hrozili štrajkom.

Novodobý Kočner

Vedenie Markízy veľmi správne vydieranie odmietlo a trvá na tom, že Kovačič končí a relácia Na telo bude pokračovať až po lete a v novom formáte. K situácii sa vyjadril aj významný člen redakčnej rady firmy CME, do ktorej patrí Markíza, novinár Hans Mahr: „Vo svetle tejto udalosti plne podporujem rozhodnutie TV Markíza pozastaviť program na letnú sezónu. Na telo vráti, aj keď v trochu inom formáte a samozrejme s moderátorom, ktorý sa chová profesionálne a nezneužíva svoje moderátorské úlohy.“

Mahr podľa svojich slov verí, že TV Markíza ani CME nepodľahnú vonkajšiemu politickému tlaku a tlaku jednotlivých novinárov, ktorí presadzujú svoju osobnú či politickú agendu. A Mahr to trafil veľmi presne. Moderátori a redaktori Markízy presadzujú svoju osobnú a politickú agendu, hoci sa pri tom tvária, že to tak nie je a oháňajú sa slobodou médií , bojom za demokraciu a podobnými floskulami a vyprázdnenými frázami.

Skutočnosť je jednoduchá. To, čo sa aktuálne deje v Markíze, je situácia principiálne totožná s tým, čo sa v Markíze dialo v roku 1998. Akurát sa to deje inými metódami a inými rukami. Markízu chcú obsadiť progresívno-liberálni novinárski aktivisti na čele s Kovačičom a ukradnúť ju legitímnemu majiteľovi. Síce nie papierovo de iure, ale len de facto. Chcú ovládať to najdôležitejšie, vysielaný obsah. A presne ako Kočnerova SBS-ka aj oni sú oblečení v čiernom. Je preto logickým záverom ak skonštatujeme, že Kovačič je vlastne novodobý Kočner. V štíhlejšom a uhladenejšom prevedení. Ich pohnútky sú však na vlas rovnaké. Moc nad Markízou.

Heslo Zachráňte Markízu teda naozaj platí aj dnes. No nie v takom zmysle, ako sa ho snažia podávať progresívno-liberálne plátky. Zachrániť ju treba pred Kovačičom a jeho kumpánmi.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kovačič je nový Kočner, so svojimi progresívnymi kumpánmi v čiernom by chceli obsadiť Markízu

Odoberať
Upozorniť na
44 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: