eReport.sk
Vojaci KFOR (vpredu) a kosovskí policajti hliadkujú pred budovou mestského úradu. Archívne foto: tasr

Kosovo ruší zákaz vstupu srbských vozidiel a tovaru na svoje územie

Kosovské úrady zrušili opatrenia na hraniciach so Srbskom, ktoré znemožňovali vstup vozidiel a tovaru z tejto susednej krajiny. TASR o tom informuje na základe agentúry DPA, ktorá sa odvolala na piatkové správy srbskej štátnej televízie RTS.

Osobné a nákladné vozidlá zo Srbska budú musieť absolvovať hraničné kontroly. Vstup na územie Kosova im však umožnia.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Pobúril ju obraz! A vyjadrila sa aj k denníkom, ktoré o nej píšu
  2. Vojnový biznis
  3. HLAS žiada odklad

Srbi zatkli kosovských policajtov

Kosovská vláda nariadila zatvoriť hranice pre srbské nákladné autá v stredu po tom, ako Srbsko zatklo troch kosovských policajtov.

Belehrad a Priština sa nezhodujú na mieste, kde príslušníkov pohraničnej stráže zatkli. A navzájom sa obviňujú z nezákonného prekročenia hraníc. Policajtov podľa kosovských úradov uniesli z územia Kosova. Belehrad tvrdí, že nezákonne vstúpili na územie Srbska.

Medzinárodná mierová misia KFOR v piatok v Prištine uviedla, že nie je možné určiť, či policajtov zadržali na kosovskom alebo srbskom území. Obe strany však upozornila, že činnosť svojich bezpečnostných zložiek v okolí hraníc musia zosúladiť s KFOR. To v prípade zadržania policajtov nenastalo.

Napätie vzrástlo po komunálnych voľbách

Mierová misia KFOR, ktorú vedie NATO, zabezpečuje mier na území Kosova od roku 1999.

Napätie medzi Belehradom a Prištinou vzrástlo od májového dosadenia etnických albánskych starostov v štyroch obciach na severe Kosova, ktoré sa uskutočnilo za asistencie kosovskej polície Starostov zvolili v aprílových komunálnych voľbách, ktoré kosovskí Srbi bojkotovali.

Srbi, ktorí tvoria na severe Kosova väčšinu, nikdy neprijali vyhlásenie jeho nezávislosti od Srbska v roku 2008. Pričom viac než dve desaťročia po povstaní kosovských Albáncov proti represívnej srbskej vláde stále považujú Belehrad za svoje hlavné mesto. Nezávislosť Kosova odmieta uznať aj samotné Srbsko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kosovo ruší zákaz vstupu srbských vozidiel a tovaru na svoje územie

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre