Kosovo chce do Únie! Najvyšší predstavitelia Kosova podpísali v stredu oficiálnu žiadosť, ktorou Európsku úniu požiadali o kandidátsky štatút pre svoju krajinu. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Mohlo by vás zaujímať
Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, predseda parlamentu Glauk Konjufca a premiér Albin Kurti podpísali žiadosť, ktorú plánujú vo štvrtok odovzdať Českej republike. Tá má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.
Kosovo chce do Únie!
“Toto je otváranie novej kapitoly,” povedal Kurti. “Pokrok bude závisieť od našej oddanosti k hlbokým a transformatívnym reformám, ktoré posilnia našu demokraciu a hospodárstvo,” dodal.
Srbsko reaguje
Kosovo má dlhoročný spor so Srbskom, ktoré okamžite Európsku úniu požiadalo, aby proces kosovskej kandidatúry zrušila. Prístupový proces Kosova, ktoré o členstvo v EÚ požiadalo ako posledná z krajín západného Balkánu, bude pravdepodobne dlhý a náročný – a to nie len z dôvodu napätej situácie so Srbskom, analyzuje AP.
Srbsko reagovalo na kosovskú žiadosť o členstvo v EÚ hnevom, píše AP. Srbskí predstavitelia uviedli, že päticu krajín, ktoré nezávislosť Kosova neuznávajú, požiadajú, aby túto iniciatívu v Bruseli blokovali.
Nezávislosť
Kosovo, ktoré obývajú prevažne etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Srbsko ho však odmieta uznať a doteraz považuje Kosovo za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kosovo oficiálne požiadalo o členstvo v Európskej únii. Okamžitá reakcia Srbska!