eReport.sk
Ivan Korčok.
Ivan Korčok Foto: FB/ivankorcok

Korčok v tom má jasno: Vstup Fínska a Švédska do NATO by sme mali podporiť

BRATISLAVA – Napadnutie Ukrajiny ruskou armádou vyplašilo Švédsko aj Fínsko natoľko, že žiadajú o prijatie do NATO. Slovensko bude ich snahu o vstup do Severoatlantickej aliancie podporovať.

Slovensko by malo vyjadriť Fínsku a Švédsku podporu pri vstupe do Severoatlantickej aliancie (NATO). Myslí si to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý s týmto postojom pôjde na vládu. Verí, že podporu odobrí aj parlament a prezidentka SR Zuzana Čaputová. Informuje o tom TASR.

Vstúpiť do NATO sa Švédi aj Fíni rozhodli sami

Korčok očakáva, že formálna žiadosť o vstup do Aliancie zo strany Švédska a Fínska je otázkou niekoľkých dní. Následne, po súhlase všetkých štátov NATO, by mali začať prístupové rokovania. V tejto súvislosti informoval, že Turecko zatiaľ nie je pripravené vysloviť súhlas, pričom zásadná výhrada z tureckej strany je podľa jeho slov v politických kontaktoch medzi vládami Fínska a Švédska a politickými predstaviteľmi Strany kurdských pracujúcich (PKK). „Ktorá je zaradená na zoznam teroristických organizácií jednak v EÚ, ale aj Spojených štátoch amerických,“ priblížil Korčok, ktorý zdôraznil, že prípadný vstup týchto krajín do Aliancie nie je agresívnou expanziou NATO, ale priamym dôsledkom agresie Ruska voči Ukrajine.

Fínsko, ako neutrálny štát, a Švédsko, ako štát, ktorý nie je viazaný vojenskými alianciami, sa tento štatút pod akútnym ohrozením, ktoré vnímajú, rozhodli zmeniť.

Ivan Korčok, minister zahraničných vecí, nominant SaS

„Na vstup nevyzýva Aliancia, preto to slovo expanzia, ktoré budete počuť v politike, v médiách, jednoducho nie je adekvátne,“ vysvetlil. Dodal, že ide o rozhodnutie dvoch suverénnych a samostatných štátov. „V ktorých sa tiež v priebehu niekoľkých týždňov zásadným spôsobom zmenila verejná mienka tak, že obidva štáty, Fínsko ako neutrálny štát a Švédsko ako štát, ktorý nie je viazaný vojenskými alianciami, sa tento štatút pod akútnym ohrozením, ktoré vnímajú, rozhodli zmeniť,“ skonštatoval šéf našej diplomacie. Žiadosť o vstup do NATO zo strany týchto dvoch krajín je podľa neho jasným dôkazom, že neutralita ani individuálna obrana nie sú alternatívou.

Putinovi členstvo Švédska a Fínska v NATO nevadí, ale…

Náš minister zahraničných vecí poukázal aj na to, že ide o dve krajiny, ktoré majú niekoľkonásobne vyššie výdavky na obranu, ako aj vyššie počty armád v porovnaní so Slovenskom. Obe krajiny sú podľa neho, ako členské štáty EÚ, tiež jasným príkladom toho, že to, čo môže EÚ ponúknuť, z hľadiska obrany nestačí. Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v pondelok (16. 5.) oznámila, že Švédsko oficiálne požiada o vstup do NATO. Podobné vyhlásenie urobili v nedeľu (15. 5.) za svoju krajinu fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová. Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na rozhodnutie Fínska a Švédska vstúpiť do NATO uviedol, samotné členstvo týchto krajín v Aliancii nepredstavuje pre Rusko hrozbu, avšak varoval pred budovaním základní NATO alebo rozmiestňovaním vojenskej techniky.

K jednotlivým zahraničnopolitickým témam robíme diskusie pre verejnosť .

Ivan Korčok, minister zahraničných vecí, nominant SaS

Na neformálne stretnutie so slovenským ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom, ktoré bolo zamerané na aktuálne zahraničnopolitické udalosti, ale nevyhlo sa ani problémom na slovenskej politickej scéne prišlo v pondelok večer vyše 200 Slovákov žijúcich a pôsobiacich v Bruseli. „K jednotlivým zahraničnopolitickým témam robíme diskusie pre verejnosť a povedali sme si, že vzhľadom na početnú komunitu, ktorú v Bruseli máme, osobitne ľudí pracujúcich v európskych inštitúciách, by bolo dobré takúto debatu absolvovať aj tu,“ uviedol Korčok a dodal, že jeho cieľom bolo poskytnúť určitú bilanciu svojich aktivít v prvej polovici mandátu súčasnej vlády SR, ale zároveň aj odpovedať na otázky týkajúce sa citlivých zahraničnopolitických tém, ako je ruská agresia na Ukrajine či politika v prospech susedstva EÚ.

Bude vás zaujímať:

  1. Vladimir Putin
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.
  4. Zuzana Čaputová

Vyše hodinu trvajúci dialóg s účastníkmi podujatia, medzi ktorými nechýbali ani niektorí slovenskí europoslanci. Diskusia sa okrem iného týkala aj šiesteho sankčného balíka Európskej únie voči Rusku a embarga na dovoz ruskej ropy, na čom sa členské štáty Únie stále nedohodli, o slobode slova a šírení dezinformácií zo strany politikov, o súčasných slovensko-maďarských vzťahoch, ale aj o ambíciách Slovenska a ministra Korčoka počas nadchádzajúceho slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4). Diskusie sa nevyhli ani témam, ako je o bulvarizácia slovenskej politiky a vôbec dôležitosť politickej kultúry, do ktorej patrí aj schopnosť politikov vedieť sa i nedohodnúť, ale kultúrne.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Korčok v tom má jasno: Vstup Fínska a Švédska do NATO by sme mali podporiť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti