eReport.sk
Ivan Korčok. Foto: tasr

Korčok si pripomenul deň rómskeho holokaustu: Na tie hrôzy nesmieme nikdy zabudnúť

Bez historickej pamäte sa stráca schopnosť sebareflexie, na rómsky holokaust netreba zabudnúť. Prevencia šírenia nenávisti, extrémizmu a intolerancie sa začína predovšetkým vzdelávaním. Skonštatoval to šéf rezortu slovenskej diplomacie Ivan Korčok pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, ktorý si Slovensko pripomína 2. augusta. Informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Na hrôzy spôsobené rómskym holokaustom nesmieme nikdy zabudnúť, a preto sú dôležité najmä aktivity občianskej spoločnosti, vďaka ktorej sa v našej krajine už niekoľko rokov konajú spomienkové podujatia venované obetiam rómskeho holokaustu. Bez historickej pamäte sa stráca schopnosť sebareflexie – tak veľmi potrebnej v dnešných časoch. Rovnako dôležitý je aj výskum v tejto oblasti, keďže prevencia šírenia nenávisti, extrémizmu a intolerancie sa začína predovšetkým vzdelávaním,” zdôraznil Korčok.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Marija Pejčinovičová-Buričová
  2. Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera (na snímke)

Pamätný deň rómskeho holokaustu vyhlásil v roku 2015 Európsky parlament ako spomienku na obete Rómov počas druhej svetovej vojny a tragickú likvidáciu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau z 2. augusta 1944. V plynových komorách bolo pri nej zavraždených takmer 3 000 rómskych mužov a žien, seniorov a detí. Počas druhej svetovej vojny dochádzalo k prenasledovaniu a vraždeniu Rómov aj na území dnešného Slovenska.

Slovensko je dlhoročným členom Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu IHRA, ktorá sa zaoberá genocídou Rómov počas holokaustu. IHRA aktuálne pripravuje návrh odporúčaní pre výučbu a vzdelávanie o genocíde Rómov, ktoré doplnia už existujúce odporúčania pre výučbu a vzdelávanie o holokauste (k dispozícii aj v slovenskom preklade).

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport