Tak toto by asi málokto povedal. Pandémia koronavírusu ovplyvnila na Slovensku takmer každého, no mala aj zaujímavé dôsledky. Jedným z nich je aj posilnenie slovenských vysokých škôl. Podľa odborníkov sa na ne totiž hlási oveľa viac študentov ako v predošlých obdobiach, hoci to malo byť opačne.
Na tento trend upozornil v diskusii Veda pomáha – COVID-19 sociológ, ktorý pôsobí v Slovenskej akadémii vied Miloslav Bahna. „Od leta som razil tému, že to môže pomôcť slovenským vysokým školám, pretože časť ľudí, ktorá zvažovala ísť študovať do Rakúska, Nemecka či Českej republiky si to rozmyslí,“ povedal. „Zdá sa, že tento fenomén zafungoval a slovenské vysoké školy majú o viac ako tisíc zapísaných študentov viac ako pred rokom a to pri klesajúcej demografickej krivke. Keby sme išli podľa demografie, tých študentov by malo byť menej,“ prezradil Bahna.
Za pravdu mu dáva aj matematik a vysokoškolský pedagóg Richard Kollár. „Aj u nás na fakulte vidíme pomerne veľký záujem, ale uvidíme, či aj tí študenti nastúpia,“ upozornil odborník.
Časť študentov si to zrejme rozmyslela so štúdiom na zahraničných školách a ostali na Slovensku. – Foto: shutterstock
Podľa sociológa Michala Vašečku poznačila pandémia nejakým spôsobom každého z nás. „Psychický stav je podľa mňa v spoločnosti problematický. Všetci to cítime,“ uviedol s tým, že paradoxne si málokto počas pandémie oddýchol. Hoci upozornil na zaujímavý fenomén. „Ukazuje sa, že borovičky sa na Slovensku vypilo viac ako v štandardné roky. Likérky mali lepší rok. Ale v skutočnosti nikto nie je oddýchnutý z pandémie,“ dodal.
Podľa Vašečku niektorých z nás budú trápiť ekonomické či zdravotné problémy. „Ukazuje sa, že žiaci a študenti môžu byť do istej miery stratení. Platí téza, že vysokú úroveň absorbovania vedomostí si udržali iba deti a študenti zo stredných a vyšších vrstiev,“ poukázal na realitu odborník. „Hrozí kolaps dôvery v štát. Ľudia zrazu pochopili, že štát neovláda situáciu, že nemá to pod kontrolou a to je sociologicky úplne zničujúce poznanie,“ dodal sociológ.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Neuveríte, komu pomohla pandémia: Borovičke a vysokým školám