eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Komisárka OSN vyzýva Putina k ukončeniu vojny. Ruské zločiny musia byť potrestané

Odchádzajúca šéfka Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Michelle Bacheletová vo štvrtok vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil ruské útoky na Ukrajinu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. 

Bacheletovej sa koncom mesiaca končí mandát. Smutné výročie začiatku invázie na Ukrajine využila na vyhlásenie, že osoby zodpovedné za vážne porušovanie ľudských práv musia byť postavené pred spravodlivosť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ilustračné foto
  2. Bude Európa čoskoro bez plynu?
  3. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
  4. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
  5. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
  6. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
  7. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Vyzývam ruského prezidenta, aby zastavil ozbrojené útoky proti Ukrajine,“ povedala na rozlúčkovej tlačovej konferencii v Ženeve. Práve v utorok uplynulo „šesť nepredstaviteľne hrozných mesiacov pre ľud Ukrajiny, pričom 6,8 milióna jej obyvateľov z vlasti ušlo“, oznámila Bacheletová. „Milióny ďalších sú vnútorne vysídlené,“ doplnila. Jej úrad doteraz zdokumentoval 5587 zabitých a 7890 zranených civilistov (z toho 1000 detí) v tomto konflikte, aj keď skutočný počet civilných obetí bude oveľa vyšší. Bacheletová vyzvala Moskvu a Kyjev, aby rešpektovali medzinárodné ľudské práva a humanitárne právo.

„Medzinárodné spoločenstvo musí trvať na vyvodení zodpovednosti za zdokumentované prípady, z ktorých niektoré sa zrejme rovnajú vojnovým zločinom,“ doplnila. „Boje pokračujú a znamenajú nepredstaviteľné riziko pre civilistov a prostredie, veď nepriateľské akcie prebiehajú blízko Záporožskej jadrovej elektrárne,“ uviedla bývalá čilská prezidentka. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), dozorný orgán OSN, chce do Záporožskej jadrovej elektrárne poslať kontrolnú misiu. Podľa ukrajinskej veľvyslankyne pri OSN v Ženeve Jevhenije Filipenkovej sú náznaky, že inšpektori tejto misie „by mohli prácu začať čoskoro…, a dúfame, že budú môcť účinne splniť svoju úlohu“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Komisárka OSN vyzýva Putina k ukončeniu vojny. Ruské zločiny musia byť potrestané

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti