eReport.sk
Vedúci ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wang I (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia v Moskve v stredu 22. februára 2023.
Šéf ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wang I (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia v Moskve v stredu 22. februára 2023. Foto: tasr/ap

KOMENTÁR Ako čítať odkazy Pekingu? Môže Moskva vzhliadať k Číne?


Ako čítať odkazy z Pekingu? Ruský prezident Vladimir Putin počas stredajšieho stretnutia (22. 2. ) s riaditeľom ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wangom I. v Moskve sa rozprávali o vzťahu Moskvy s Čínou v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. A nemá na tom podiel viny aj OĽANO?
  2. Trump si pred voľbami verí
  3. Personálne zemetrasenie ešte neskončilo.
  4. Prelomový krok.

„Spolupráca medzi Čínou a Ruskom na celosvetovej scéne je veľmi dôležitá na stabilizáciu medzinárodnej situácie,“ povedal Putin po stretnutí. Spoluprácu medzi Pekingom a Moskvou označil za dôležitú pre „stabilizáciu medzinárodnej
situácie“.

Vedúci ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wang I (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia v Moskve v stredu 22. februára 2023. – Foto: tasr/ap

Ruský prezident poznamenal, že očakáva návštevu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Wang I. prostredníctvom tlmočníka prisľúbil, že vzťahy medzi Čínou a Ruskom nepodľahnú tlaku ďalších krajín.

Peking a Moskva sú podľa čínskeho politika pripravené prehĺbiť strategickú spoluprácu. Wang I. sa v stredu s Moskve stretol aj s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Vedúci ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wang I (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia v Moskve v stredu 22. februára 2023. – Foto: tasr/ap

Počas rokovania so šéfom ruskej diplomacie vyjadril odhodlanie Ruska a Číny k podpore „multipolárneho“ sveta bez hegemónií. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky stanice BBC.

Wang I. podľa tlačovej správy ministerstva zahraničných vecí Číny Putinovi povedal: „Strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom nie je nikdy zamerané, nebude zasahované a provokované žiadnou treťou stranou. Nieto vynucované a tlačené treťou stranou.“

Význam vyhlásení by mal byť jednoznačný:

  • Sme strategické partnerstvo, ale nie aliancia;
  • Nezameriavame sa na tretie strany, príliš o tretích stranách nepremýšľame;
  • Zasahovanie a provokácia treťou stranou nás nemôže oddeliť;
  • Nestaráme sa o nátlak a nátlak tretej strany.

Kto je tretia strana?

V poslednej dobe však došlo k niekoľkým malým pohybom tretích strán. Nedávno bola napríklad citovaná takzvaná rozviedka. Tá hovorila, že Čína sa pripravuje poskytnúť Rusku zbrane s tým, že ak Čína niečo urobí, prelomí červenú čiaru.

Wang Wenbin, hovorca ministerstva zahraničných vecí, reagoval: „Sú to USA, nie Čína, kto neustále dodáva zbrane na bojisko. Spojené štáty americké nie sú oprávnené vydávať príkazy Číne. Nikdy neakceptujeme, že Spojené štáty diktujú, alebo dokonca nútia a tlačia na vzťahy medzi Čínou a Ruskom.“

Podľa tlačovej správy ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie sa tentoraz stretli Wang I. a Putin. „Obe strany si podrobne vymenili názory na ukrajinskú otázku.“ Navyše, „Wang I. vyjadril uznanie za opätovné potvrdenie Ruska, že má snahu vyriešiť problém prostredníctvom dialógu a rokovaní. Čína bude, ako vždy zastávať objektívne a spravodlivé stanovisko, aby zohrávala konštruktívnu úlohu pri politickom riešení krízy.“

Kyjev aj Moskva k Pekingu vzhliadajú

Čína nie je stranou ukrajinskej krízy, ale stranou neutrálnou. Od druhého dňa po vypuknutí konfliktu čínski lídri navrhovali hľadať politické riešenie sporu prostredníctvom dialógu. Pred niekoľkými dňami sa Wang I. v Mníchove stretol s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Kulebom.

Ukrajina chce mierový summit! Pozvú aj Rusko? Reagoval Kuleba

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba počas brífingu po tom, ako Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) vo štvrtok schválilo rezolúciu, ktorá od Ruska žiada okamžité stiahnutie sa z Ukrajiny a ukončenie bojov na zasadnutí VZ OSN v New Yorku 23. februára 2023. Táto rezolúcia nie je záväzná. – Foto: tasr/ap

Kuleba tiež uviedol, že Uzbekistan prikladá veľký význam medzinárodnému
postaveniu a dôležitému vplyvu Číny. Ako aj postoju Číny k politickému riešeniu krízy. A očakáva, že Čína bude aj naďalej zohrávať konštruktívnu úlohu.

Platí, že Ukrajina ako jedna z dvoch bojujúcich strán rozhodne dúfa, že Čína bude stáť na strane Ukrajiny. A Rusko prirodzene dúfa, že Čína poskytne Rusku väčšiu pomoc, čo jasne vidíme z vyjadrení predstaviteľov oboch strán.

Ale čo Peking?

Čína stojí na strane mieru a dialógu. Slovami svojho vysokopostaveného diplomata Wanga I. možno všetko, čo Čína urobila, zhrnúť do jednej vety: Podpora mieru a rozhovorov. Preto počas rozhovoru pri dlhom stole Wang I. Putinovi veľmi jasne povedal: „Čínsko-ruské vzťahy prešli skúškou medzinárodných situácií. Sú vyspelé, húževnaté a stabilné. Ako hora Tai. Komplexné strategické partnerstvo koordinácie medzi Čínou a Ruskom v novej ére nikdy nie je zamerané na tretiu stranu. Ani nie je predmetom zasahovania zo strany tretej strany, nehovoriac o nátlaku tretej strany.“

Zdroj: Vladimír Koláček

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Ako čítať odkazy Pekingu? Môže Moskva vzhliadať k Číne?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: