eReport.sk
Kollár
Predseda parlamentu. Foto: tasr

Kollárovi hrozí pokuta 20-tisíc eur. Poslanci si preklepnú jeho podnikanie

Preklepnú si ho! Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií národnej rady rozoberie biznis Borisa Kollára. Problematickým je prepojene predsedu parlamentu na firmu BSSC s.r.o.. Médiá a mimoparlamentná strana Spolu už pred mesiacmi upozornili, že konateľom firmy je práve líder Sme rodina, čo je v rozpore so zákonom. Zdá sa, ale, že podľa oficiálnych databáz aj obchodného registra je Kollár aj naďalej konateľom. Aká je teda pravda?

Majiteľ Funrádia má vo svojom portfóliu podnikateľských záujmov aj pôsobenie v spoločnosti BSSC. Ta vyvolala cez leto viacero otázok, pretože má napojenie na toxickú cyperskú spoločnosť. Na čele BSSC k tomu, ako konateľ v oficiálnych záznamoch stále svieti meno predsedu parlamentu, čo je poriadny legislatívny prešľap. Toho si všimol aj parlamentný výbor pre nezlúčiteľnosť funkcií. Ak odklepne Kollárovo previnenie, tak druhý najmocnejší ústavný činiteľ si bude musieť siahnuť hlboko do vrecka.

Konateľ Boris

Zákon o ochrane verejného záujmu zakazuje, aby aktívny poslanec sedel na dvoch stoličkách zároveň. A to na tej parlamentnej a mieste konateľa firmy. Podozrenia sa tak objavili okolo Borisa Kollára a jeho možného konateľstva vo firme BSSC, ktorú si podelil s cyperskou firmou Strooton.

Práve na Kollárove prepojenia na firmu upozornila v lete mimoparlamentná strana Spolu. Následne na to predseda parlamentu mával na videu na sociálnej sieti dokladom, že sa vzdal konateľstva vo firme v roku 2016, teda predtým ako odštartoval svoju aktívnu politickú kariéru. Prinajmenšom zvláštnym, ale je, že jeho titul konateľa naďalej svieti vo Finstate, ale aj ďalších verejných databázach.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova by si mali politici strážiť svoje možné prepojenie či zastúpenie v biznise po vstupe do politiky. „Ak je to tak, že Boris Kollár mal počas výkonu funkcie takto nevysporiadané otázky, tak naozaj urobil chybu. Spochybňuje to potom motiváciu sa zúčastňovať vo vrcholovej politike. V prípade, ak niekto podniká, tak ho to len zvádza k myšlienkam, že by to mohol zneužiť,“ myslí si politológ. Ako je teda možné, že oficiálne zdroja protirečia samotnému Kollárovi?

Na muške výboru

Kollára ihneď začal riešiť parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. V spomínanom videu na sociálnej sieti Kollár okrem iného ukázal aj výpis z daňového úradu, ktorý mal dosvedčiť, že firma nemá podlžnosti. Vtedajší šéf výboru Raši vydedukoval, že ide o dôkaz, že Kollár je naďalej konateľom. „Tieto potvrdenia sa môžu vydať len konateľovi alebo osobe poverenej konateľom,“ ozrejmil v tom čase Raši.

Toho po úteku do konkurenčného Hlasu vystriedal smerák Boris Susko. Nového predsedu výboru oslovil k téme eReport.sk. „Uznesením bol schválený spravodajca, ktorý si to má naštudovať a podať spravodajskú informáciu. Na najbližšej schôdzi budeme, ako výbor o tom rozhodovať,“ povedal Susko. Práve podľa jeho slov najbližšie stretnutie členov výboru malo padnúť na zajtra.

„Ak sa nič dramatické nestane, skrátené legislatívne konania a podobne, tak je naplánovaná na stredu 12:30,“ konkretizoval predseda výboru. Kurióznym, ale pri spomínanom dlhu, zostáva jedna okolnosť. A to, že síce podľa Finstatu v kolónke dlhy sa o žiadnych nepíše, podľa informácií eReport.sk v iných databázach firiem dlh vo výške 1 919, 83 eur voči Finančnej správe naďalej figuruje.

EReport.sk oslovil Kollára cez tlačové oddelenie hnutia Sme rodina. To tvrdí, že konateľstva sa ich líder už naozaj zbavil. „Predseda parlamentu Boris Kollár sa konateľstva v spomínanej firme v roku 2016 vzdal, a nemôže v rámci spoločnosti konať. Danú vec už riešil v priebehu tohto roka výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcii, kde Boris Kollár predložil oficiálne dokumenty, kde sa vzdáva funkcie konateľa a výbor to akceptoval. Momentálne sa čaká na spracovanie podania pre vymazanie z obchodného registra.,“ reagovalo hnutie.

Mastná pokuta

Tisíce za pochybenie? Podľa zákona politik, ktorý sa takto previní môže vyfasovať pokutu v podobe niekoľkonásobku jeho mesačného platu. Keďže šéf Sme rodina v súčasnosti už nie je len bežným poslancom, ale stojí na čele národnej rady aj pokuta by sa značne navýšila. Konkrétnu hodnotu sankcie upresnil nedávno exšéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Richard Raši. Podľa neho by malo ísť o sankciu v hodnote šiestich mesačných platov.

Bežnému poslancovi poputuje mesačne do peňaženky 3 276 eur, ak ste predseda parlamentu, tak si prilepšíte na účet aj bonus navyše v hodnote 497,91 eura. Ak by výbor sankciu odsúhlasil, Kollár by musel zacvakať 22 643 eur.

Cyperská spojka

Okrem Kollárovho konateľstva je pofidérnym aj vlastnícke pomery vo firme. 50 percent totiž vlastní už spomínaná spoločnosť Strooton. V lete Juraj Hipš zo strany Spolu informoval o prepojení firmy na politika. Podľa strany za Strootonom mal stáť Geoffrey Magistrate, ktorý mal mať prsty v praní špinavých peňazí a dokonca sa jeho meno malo objavovať aj v megakauze Panama papers.

Zdroj: tasr, sita


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kollárovi hrozí pokuta 20-tisíc eur. Poslanci si preklepnú jeho podnikanie