eReport.sk
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS). Foto. tasr

Klus: Gruzínsko má právo zvoliť si vlastné zahraničnopolitické smerovanie

Gruzínsko má ako suverénny štát právo zvoliť si vlastné zahraničnopolitické smerovanie aj bezpečnostné záruky a žiadny iný štát do toho nemôže zasahovať, oznámil v stredu po videotelefonáte s veľvyslancom Gruzínskej republiky v Slovenskej republike Revazom Bešidzem štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus. Rozhovor sa uskutočnil na urgentnú žiadosť gruzínskej strany, uviedol vo štvrtok komunikačný odbor MZVEZ SR.

S obavami sledujú napätie v Čiernom mori

„Slovenská republika vníma euroatlantické integračné ambície Gruzínska a podporuje jeho suverenitu a územnú celistvosť v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc. Odmietame porušovanie medzinárodného práva, ako aj návrat k rétorike spred roka 1989. Preto s obavami sledujeme narastajúce napätie na východnej hranici Severoatlantickej aliancie (NATO) a v regióne Čierneho mora, ako aj snahy o budovanie nových deliacich línií. Jednota spojencov v rámci Aliancie a naša koordinácia s Gruzínskom či Ukrajinou sú preto v tejto chvíli kľúčové,“ povedal štátny tajomník MZVEZ SR.

Klus diskutoval s gruzínskou stranou

Klus diskutoval s gruzínskym veľvyslancom Bešidzem o aktuálnej bezpečnostnej situácii v regióne a o návrhoch Ruskej federácie na dve medzinárodné zmluvy so Spojenými štátmi americkými a NATO, v ktorých Moskva žiada tzv. bezpečnostné záruky. Predložené dokumenty Slovensko aj spojenci v Aliancii pozorne študujú, pretože sa návrhy týkajú bezpečnosti Slovenska a Európy aj fungovania Severoatlantickej aliancie. Zároveň sa snažia ovplyvniť zahraničnopolitické smerovanie Gruzínska aj Ukrajiny, uviedol komunikačný odbor MZVEZ SR.

Bude vás zaujímať:

  1. Michail Saakašvili na archívnej snímke z marca 2004. Vtedy ako prezident Gruzínska navštívil aj Bratislavu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Klus: Gruzínsko má právo zvoliť si vlastné zahraničnopolitické smerovanie

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie