eReport.sk
Definitívny koniec pandémie?
Ilustračné foto: shutterstock.com/michele ursi

KLUB VYVOLENÝCH Nemáte nervy na web NCZI? Covid certifikát získate aj v tejto aplikácii. Nie je však pre každého!


Pretiekol už váš pohár trpezlivosti? Zdá sa, že je už pravidlom, že takmer všetky elektronické formuláre spojené na Slovensku s ochorením Covid – 19 nefachčia práve na sto percent. Výnimkou nie je ani ten na webe Národného centra zdravotníckych informácií, ktorý by vám mal zabezpečiť digitálne Covid osvedčenie EÚ. Málokto vie, že sa k certifikátu viete dostať aj inou cestou. Má to, ale háčik. Musíte byť klientom tejto zdravotnej poisťovne.

Ak chcete po novom cestovať do zahraničia, prípadne sa bez väčších opletačiek vrátiť domov, potrebujete sa preukázať dokumentom o zaočkovaní. Ten nesie názov Digitálne covid osvedčenie EÚ. Preto je logické, že ľudia, ktorí chcú nachytať bronz na zahraničnej riviére budú mať záujem spomínaný certifikát vlastniť. Ten by sa mal jednoducho stiahnuť z webovej stránky NCZI, no nie každému praje šťastena a celý systém má tendenciu haprovať.

Zázračná „apka“?

Kuriozitou ale je, že určitá skupina Slovákov sa vie k certifikátu dostať aj bez stresu s vládnym webom, ktorý má skrátka svoje muchy. Touto partičkou vyvolených sú klienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ak medzi nich patríte aj vy a túžite práve po Covid pase, stačí si stiahnuť aplikáciu poisťovne. Ak ste už zaočkovaní, práve v nej nájdete vašu vakcináciu zaevidovanú. Stačí pri druhom termíne očkovania kliknúť na „stiahnúť“ a do vášho smartfónu sa uloží kompletný Covid pas.

Sprístupnenie podobnej funkcie je v aplikácii poisťovne novinkou a podľa inštitúcie Covid pas už bol stiahnutý približne 126 000 krát . Treba podčiarknúť, že každú hodinu pribudne približne ďalších osemtisíc stiahnutí. „Sme radi, že našim poistencom ako prvá zdravotná poisťovňa na Slovensku, postupne prinášame túto novú funkcionalitu,“ reagoval pre eReport hovorca poisťovne Matej Neumann. Podľa jeho slov záujem o aktiváciu aplikácie v posledných dňoch stúpol sedemnásobne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa. – Foto: tasr

Spolupráca s NCZI

Samotná poisťovňa priznala, že s Národným centrom zdravotníckych informácií musí úzko spolupracovať. Všeobecná zdravotná poisťovňa totiž sama certifikáty nevytvára, ale ich len distribuuje.

„Všetky digitálne COVID preukazy EÚ vystavuje NCZI. VšZP ako zdravotná poisťovňa poskytuje svojim poistencom preukaz v digitálnej forme cez aplikáciu i v listinnej forme. VšZP sama certifikáty nevytvára, len ich preberá z NCZI,“ vysvetlil Neumann.

Aplikácia taktiež prekvapí aj svojim moderným kabátom. Pri registrácii musíte svojim smartfónom napríklad odfotiť prednú a zadnú stranu občianskeho preukazu, či dokonca nasnímať biometrické údaje pomocou fotky tváre. Podľa hovorcu technický chod aplikácie má pod palcom interný tím poisťovne.

Cestovanie do Talianska počas pandémie nového koronavírusu.

Ako sa bude cestovať v čase korony? – Foto: tasr

Spomalený iOS

Ani pri aplikácii z dielne Všeobecnej zdravotnej poisťovne ale nejde všetko ako po masle. Užívatelia, ktorí na svojich smartfónoch majú operačný systém Android si bez problémov v aplikácii certifikát môžu stiahnuť. O niečo komplikovanejšie je to ale pri vlastníkoch mobilov značky Apple, ktoré používajú operačný systém iOS.

Tí totiž zatiaľ v rámci aplikácie informácie o Covide v ponuke nemajú. „Mobilná aplikácia VšZP je vytvorená pre operačné systémy Android i iOS. Verzia aplikácie, v ktorej sú digitálne COVID preukazy EÚ bola daná do oboch storov zabezpečujúcich distribúciu v rovnakom čase. Na schválenie verzie pre iOS zo strany Apple čakáme a, bohužiaľ, nie je v možnostiach VšZP tento schvaľovací proces ovplyvniť,“ osvetlil situáciu Neumann.

„Peňaženka“ na Covid pas

Narábanie s Covid pasom by mala uľahčiť aj štátna aplikácia GreenPass, v ktorej si môžete certifikát uložiť a kedykoľvek sa ním preukázať. Elektronickú „peňaženku“ na covid osvedčenie vytvorila štátna firma Slovensko IT a pracovalo s rozpočtom 63 500 eur.

Samotná aplikácia slúži na uschovanie certifikátu. Ten si teda buď viete stiahnuť pomocou „apky“ Všeobecnej zdravotnej poisťovne alebo oficiálne cez webovú stránku NCZI. Práve druhý krok vo veľkej miere prípadov sa nezaobišiel bez problémov.

Viac o webe NCZI a certifikátoch sa dočítate tu:

  1. Cestovanie a Covid-19
  2. Covid pass. green pass

(Ne)funkčný web?

„Snažil som sa získať preukaz niekoľkokrát. Najskôr som dlho čakal na autorizačný kód, keď prišiel a zadal som ho, tak ho odmietlo. Myslel som, že je to tým, že prišiel neskoro, a tak som sa skúšal prihlásiť znova. Tento raz prišla sms rýchlo, ale kód bol stále neplatný,“ popísal svoju skúsenosť s webom čitateľ eReport.sk.

Dokonalá Hlava XXII. Kameňom úrazu boli práve autorizačné kódy. Aby ste sa dostali k certifikátu, potrebovali ste vyplniť formulár na stránke NCZI. Následne na to ste mali obdržať v smartfóne heslo. Práve to malo tendenciu sa oneskoriť. Na tom by nebolo možno nič zvláštne, ak kód nedorazí hneď, vyprší mu po čase expirácia a po zadaní na stránke je neplatný.

Ak vám aj prišiel načas, následne ste si nemohli certifikát len tak poľahky stiahnuť. Museli ste opäť čakať na autorizačný kód, ktorý ste obdržali tentokrát na mail. A ten mal taktiež v obľube meškať a celý absurdný kolobeh v duchu kocúrkovskej bizarnosti sa začal odznova. Oslovili sme ohľadom funkčnosti webu aj rezort zdravotníctva, no do vydania článku nereagoval.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KLUB VYVOLENÝCH Nemáte nervy na web NCZI? Covid certifikát získate aj v tejto aplikácii. Nie je však pre každého!