Úrad verejného zdravotníctva zverejnil v piatok poobede správu, podľa ktorej bolo takmer 97 % hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 nezaočkovaných. Problém je v tom, že štatistika sa týkala obdobia od 1. januára do 31. júla 2021. Hoci sa s očkovaním oficiálne začalo v decembri, chvíľu trvalo, kým sa rozbehlo na plno. Mnohí preto hovoria, že ide o skreslenú štatistiku.
Ku kritike úradu hlavného hygienika Jána Mikasa sa prekvapivo pridal aj minister financií Igor Matovič. „Z hĺbky duše nemám rád tupú propagandu, ktorá svoj úspech stavia na predpoklade, že publikum je hlúpe,“ začal zostra na svojej sociálnej sieti expremiér, ktorý na tlačovkách k pandémii často vystupoval práve po boku verného Mikasa.
„Bohužiaľ, takúto propagandu teraz vygeneroval Mikasov Úrad verejného zdravotníctva. Podsúvať ľuďom úmyselne takéto skreslené štatistiky, kedy veľmi dobre vedia, že v januári či februári bolo gro z hospitalizácií a minimum zaočkovanosti, čo drasticky vplýva na výsledok – je hlúpe a neúctivé k ľuďom a pravde. Ak by nechcel Mikas ľudí klamať, tak by efektivitu očkovania počítal tak, že by efekt očkovania tzv. “vážil”, t.j. pri hospitalizáciách by zároveň bral do úvahy podiel zaočkovaných v čase nakazenia pacienta,“ pripomenul.
Matovič pripúšťa, že očkovanie výrazne pomáha a znižuje šancu ťažko ochorieť, prípadne zomrieť na covid. „Zároveň je pravdou, že očkovanie zďaleka nechráni o 96,9 % ako to podsúva Úrad verejného zdravotníctva,“ zdôraznil. Financmajster si tiež myslí, že ak chce úrad presviedčať na očkovanie nezaočkovaných, nesmie si o nich myslieť „že žerú seno“. Štatistiku však považuje za nešťastnú aj primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský.
„Uvedená štatistika hospitalizovaných zohľadňuje obdobie od januára 2021 do júla 2021. S očkovaním sa u nás začalo 27. 12. 2020, symbolicky, skutočný štart nastal neskôr. S prižmúrením všetkých troch očí by sme mohli o počiatku efektu vakcinácie hovoriť najskôr od polovice až konca februára. Ak máme byť objektívni, v skutočnosti ale oveľa neskôr,“ tvrdí lekár a pripomína, že počet hospitalizovaných pacientov kulminoval začiatkom jari, keď boli dvoma dávkami zaočkované necelé 4 % populácie. „Treba si priznať, že nateraz nemáme na Slovensku k dispozícii dostatok dát na porovnávanie,“ uznal Kulkovský, ale zároveň navrhuje, aby sa prezentovali dáta z iných krajín. „Neponáhľajme sa unáhleným zverejňovaním štatistík, ktoré budú mať nakoniec opačný efekt. Pár občanov možno rožkom opijeme, väčšina je ale triezva,“ radí primár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kedysi ho chválil a teraz…Matovič vynadal Mikasovi za „tupú propagandu“