eReport.sk
Katastrofa v Turecku spojila svet
Miestny obyvateľ prehľadáva trosky budovy po zemetrasení, foto:tasr/ap

Katastrofa v Turecku spojila svet! Zeman kondoloval Erdoganovi, Maďarsko vytvára záchrannú jednotku

Katastrofa v Turecku spojila svet! Český prezident Miloš Zeman v pondelok kondoloval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a tiež sýrskemu ľudu, ktorým vyjadril sústrasť. TASR o tom informoval jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Katastrofa v Turecku spojila svet

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o ničivom zemetrasení v Turecku, ktoré si dnes v noci vyžiadalo stovky ľudských životov a tisíce zranených,“ napísal Erdoganovi český prezident. V mene českej verejnosti vyjadril jemu aj rodinám obetí hlbokú sústrasť a zraneným poprial skoré uzdravenie. Sústrasť vyjadril aj Sýrčanom, ktorých tiež postihlo tragické zemetrasenie so stovkami obetí a tisícmi zranených.

Kondolova Zeman i Fiala

„S veľkým zármutkom som sa dozvedel o dnešnom zničujúcom a smrtiacom zemetrasení v Turecku a Sýrii,“ napísal na Twitter český premiér Petr Fiala. Pripomenul, že Česko poskytne na pomoc Turecku 68-členný špeciálny záchranný tím USAR. Okrem hasičov ho tvoria aj lekári či kynológovia. Podľa Fialu odletia popoludní o 14.00 h. Ľudom postihnutým zemetrasením kondoloval aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. „Hlboko sa ma dotkli správy o devastujúcom zemetrasení v Turecku a Sýrii, ktoré si vzalo mnoho životov,“ napísal na Twitteri.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Potrebujeme mier!
  2. K nešťastiu došlo dnes v noci
  3. Taliansko varuje pred cunami
  4. Prezidentka Zuzana Čaputová prijala poverovacie listiny od štyroch nových veľvyslancov.

Podľa rezortu zahraničných vecí sa na mieste zemetrasenia nachádza aj skupina Čechov. Veľvyslanectvo v Ankare je s nimi v kontakte a hovorkyňa ministerstva Mariana Wernerová uviedla, že nemajú informácie o tom, že by boli medzi obeťami alebo zranenými.

Ničivé zemetrasenie

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo v noci na pondelok oblasť na juhovýchode Turecka blízko hraníc so Sýriou. Otrasy bolo cítiť od tureckej metropoly Ankara cez Cyprus až po pásmo Gazy a egyptskú Káhiru. V Turecku a Sýrii hlásia viac než 1200 obetí a približne 3000 zranených. Záchranári prehľadávajú trosky budov a počet obetí sa môže ešte zvýšiť. Svoju pomoc už Turecku ponúklo viacero krajín.

Szijjártó: Maďarsko je pripravené vyslať do Turecka 50-člennu záchrannú jednotku

Maďarsko je pripravené vyslať do Turecka záchrannú jednotku. Oznámil to v pondelok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

„Táto 50-členná pátracia a záchranná jednotka je pripravená odcestovať už dnes. Ak Turci o to požiadajú, môže okamžite vyraziť,“ povedal šéf maďarskej diplomacie.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Katastrofa v Turecku spojila svet! Zeman kondoloval Erdoganovi, Maďarsko vytvára záchrannú jednotku

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti