Podpredseda strany Smer-SD a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Ladislav Kamenický si myslí, že diverzifikácia je potrebná, ale so zachovaním určitej miery dodávok z Ruska. Argumentuje hlavne tým, že politici by mali, sledujúc národné záujmy, vyberať hlavne racionálne riešenia v prospech občanov. Ruský plyn je objektívne najlacnejším riešením, ktoré Slovensko má k dispozícii. Je však otázne, ako sa vláda zachová v prípade, ak bude ruská strana požadovať platenie v rubľoch.
„Slovensko je jedným z najzávislejších štátov EÚ od dodávok ruského plynu a ropy. Je to dané geografickou polohou na východnom okraji EÚ, historickými dôvodmi a cenovou výhodnosťou dodávok z Ruskej federácie. Diverzifikácia dodávok plynu a ropy neznamená, že sa musíme v budúcnosti nevyhnutne odstrihnúť od cenovo výhodných dodávok z Ruska. Diverzifikácia znamená to, že v prípade akéhokoľvek dôvodu zastavenia dodávok z Ruska, budeme pripravení tieto dodávky nahradiť inou alternatívou,“ tvrdí Kamenický na sociálnej sieti.
Odstrihnúť sa vraj nie je v záujme Slovenska
Aj keď Kamenický pripúšťa, že diverzifikácia dodávok je z dlhodobého hľadiska správnou cestou, jednoznačne odmieta úplné prerušenie dodávok z Ruska: „Ak by sme sa nasilu odstrihli od cenovo výhodných dodávok ruského plynu (a to aj budúcnosti), stali by sme sa závislými od iných dodávateľov, ako napr. LNG z USA alebo Kataru. To nie je v záujme Slovenska, nakoľko pre Slovensko, ale aj celú EÚ je najvýhodnejšie mať viacero alternatívnych dodávateľov plynu a ropy, čo prirodzene tlačí cenu týchto komodít nadol. Ekonomická závislosť na iných štátoch väčšinou znamená aj politickú závislosť, zvyšovanie cien danej komodity, a to nie je v záujme suverénnej pozície a v ekonomickom záujme akéhokoľvek štátu.“
zdroj:fb/ladislavkamenicky
Kroky k diverzifikácii vraj robil aj Smer
Vládne kruhy sa niekedy snažia opozičné vyjadrenia verejne interpretovať ako odmietanie diverzifikácie a spokojnosť s veľkou závislosťou na ruských strategických surovinách. Podľa hlavného odborníka Smeru v oblasti financií a hospodárstva to však rozhodne nie je pravda.
„Za vlády SMER – SD sa urobilo viacero krokov k diverzifikácii dodávok plynu, a to najmä výstavbou nových prepojení plynovodov na Slovensko a treba v tom ďalej pokračovať. Je však potrebné upozorniť na to, že z kapacitných dôvodov sa nie je možné okamžite odstrihnúť od ruských dodávok. Z dôvodu cenovej výhodnosti plynu a technologického nastavenia Slovnaftu na spracovanie ropy je v záujme Slovenskej republiky zachovať si dodávky plynu a ropy z Ruska tak dlho, ako to len bude možné. Skvapalnený plyn LNG je zo svojej podstaty vyšších nákladov na jeho úpravu drahší ako ruský plyn,“ upozorňuje Kamenický.
Požiadavka na platbu v rubľoch je z ruského hľadiska podľa neho logická
Požiadavku na platbu v rubľoch vníma bývalý minister financií ako logické protiopatrenie Ruska a vo svojej podstate ako reakciu na ekonomické sankcie, ktoré Európa na Rusko uvalila. Vláde radí dohodnúť sa s ruskou stranou, lebo opak by mohol znamenať ďalšie prudké zvýšenie cien a možno aj zastavenie dodávok.
„Platba v rubľoch je požiadavkou z ruskej strany a je to logické protiopatrenie Ruska na stabilizáciu kurzu rubľa voči zahraničným menám, čo sa im aj darí. Ak bude platba v rubľoch v momentálnej situácii zásadnou podmienkou na udržanie dodávok plynu a ropy z Ruska, Slovensku nezostane nič iné, ako túto podmienku akceptovať. Ak sa nedohodne s ruskou stranou niečo iné, neakceptovanie platby v rubľoch by mohlo znamenať zastavenie dodávok plynu, ktorej dôsledkom by mohol byť kolaps slovenskej ekonomiky, ďalšie zvyšovanie cien energií s katastrofálnym dopadom na životnú úroveň slovenských občanov,“ uzavrel exminister.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kamenický upozorňuje: Ak sa nedohodneme s Ruskom, hrozí zastavenie dodávok a kolaps ekonomiky!