eReport.sk
Slovenský minister obrany Robert Kaliňák (vľavo) sa spolu so šéfom rezortu našej diplomacie Jurajom Blanárom stretli v Bruseli na spoločnom rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom (v strede). Zdroj: FB / Robert Kaliňák

Kaliňák: Návrh NATO dať 40 mld. eur Ukrajine ročne vyjde SR do 100 miliónov eur


Návrh zaistiť dlhodobé finančné záväzky voči Ukrajine v hodnote asi 40 miliárd eur ročne z pohľadu súčasných príspevkov Slovenska takmer nič nemení. Naznačil to v piatok po skončení dvojdňových rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD).

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uplynulý štvrtok uviedol, že spojenci by mali prijať dlhodobé finančné záväzky voči Ukrajine v hodnote asi 40 miliárd eur ročne čisto iba pre vojenskú pomoc. Hrubý domáci produkt (HDP) členov NATO by mal poslúžiť ako základ pre výpočet spravodlivého „rozdelenia záťaže“ a ak HDP Spojených štátov amerických je zhruba 50 percent celkového HDP Aliancie, tak Američania budú zodpovední za polovicu záväzkov a zvyšok sa má rozdeliť medzi európskych spojencov a Kanadu.

Treba si uvedomiť

Podľa Kaliňáka si treba uvedomiť, že ide o všetky príspevky, ktoré Slovensko dáva, a to aj v rámci EÚ cez Európsky mierový nástroj. „Odhadujeme, že finálne by sa to mohlo pohybovať od 50 do 100 miliónov, v závislosti od príspevku Spojených štátov, ktoré majú záujem zobrať si polovicu tejto sumy. A, pochopiteľne, my by sme tieto zdroje investovali prostredníctvom slovenských výrobcov, ktorí by produkovali materiál a prostriedky nevyhnutné na pomoc Ukrajine,“ vysvetlil minister. Spresnil, že do toho by sa dali započítať aj mnohé ďalšie náklady, ktoré bude znášať slovenská strana. Po ich spočítaní by tieto náklady mali dosiahnuť približne rovnakú sumu, akú SR na pomoc Ukrajine vynakladá v súčasnosti.

Prekročenie záväzku

Nemenovaní vysokopostavení predstavitelia NATO vo štvrtok naznačili, že spojenci „výrazne prekročili“ svoj záväzok nasadiť 300.000 vojakov do 30 dní od hypotetického útoku Ruska na niektorého člena Aliancie. Na otázku TASR, aká by bola účasť Slovenska na takomto nasadení, Kaliňák povedal, že Slovensko sa pohybuje v rozmedzí pôvodných prísľubov politiky odstrašenia. Spresnil, že rezort obrany má v pláne zvýšiť stav profesionálnej armády na 25.000 členov a zmeny sa dotknú aj záloh, ktorých počet už s novým ošatením a vybavením by mal dosiahnuť 20.000 vojakov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kaliňák: Návrh NATO dať 40 mld. eur Ukrajine ročne vyjde SR do 100 miliónov eur

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne