Je to veľká irónia. Doma ministra obrany Roberta Kaliňáka mnohí upodozrievajú z toho, že sa snaží presadzovať divoké zbrojenie. Na medzinárodnej pôde, naopak, začal boj proti tlaku na Slovensko, aby ďalej zvyšovalo výdavky na zbrojenie.
Na jednej strane doháňame v zbrojení zameškané…
Slovensko na jednej strane naozaj tento rok začalo realizovať niektoré väčšie nákupy zbrojnej techniky. Celý proces bude trvať niekoľko rokov. Nevymyslel si ho minister obrany, požiadavky vychádzajú z analýz ozbrojených síl Slovenskej republiky ako treba doplniť stavy bojovej techniky. A to s cieľom zabezpečiť obranyschopnosť krajiny v zhoršujúcej sa medzinárodnej situácii.
Ministerstvo navyše na budúci rok prikročí k reforme celého systému aktívnych záloh tak, aby sa viac občanov ako doteraz mohlo podieľať na pripravenosti krajiny ako na obranu, tak na riešenie krízových situácií.
No a asi najpodstatnejší projekt budúcich rokov – výstavba obrej nemocnice na východe Slovenska. Formálne bude vojenskou nemocnicou, ale mimo krízových čias bude slúžiť predovšetkým bežným občanom SR. Kvôli týmto procesom sa v rozpočte naplánovalo zvýšenie výdavkov v kapitole ministerstva obrany.
…na druhej nechceme nakupovať toľko, koľko si želá NATO
No aj to sa máli zahraničným partnerom v NATO. Tam je tlak, aby členské štáty začali dlhodobo na obranu vynakladať aspoň 3 percentá HDP. A tak musí minister Kaliňák zahraničným partnerom vysvetľovať, že niečo podobné si Slovenská republika nemôže dovoliť a takéto masívne výdavky ani nie sú v jej záujme.
Mohlo by vás zaujímať:
Situácia je o to dramatickejšia, že podľa najnovších správ novozvolený prezident USA Donald Trump tlačí na ešte vyššie zbrojné výdavky v rámci krajín NATO, na úrovni až 5 percent HDP. Slovenská vláda, vrátane ministra obrany, sa tak pripravuje na zložité diplomatické manévrovanie. Všetko v snahe odolať tlaku medzinárodných zbrojárov nakupovať po ďalšie roky čo najväčšie objemy zbrojnej techniky.
Zdroj: eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kaliňák bojuje proti zvyšovaniu zbrojných výdavkov