eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

K zdražovaniu potravín prispel výraznou mierou brexit

Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) prispel výraznou mierou k nárastu účtov za potraviny pre domácnosti od roku 2019. Uviedli to výskumníci z London School of Economics a ďalších univerzít. Informovala o tom TASR podľa správy Bloomberg.

Británia už viac ako rok zápasí s vysokou infláciou. Pričom ceny potravín za uplynulý rok stúpli o vyše 19 %, čo bolo najväčšie tempo ich rastu od roku 1977.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Draxler sa obul do Denníka N
  2. Orgány by mali konať!
  3. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  4. Nevie čo je to muž a čo žena

Meškania a vyššie náklady

Miera inflácia v Spojenom kráľovstve dosiahla vrchol vlani v októbri na úrovni 11,1 %. To je vyše 40-ročné maximum. V apríli 2023 klesla na 8,7 %.

Londýn a Brusel majú dohodu, ktorá umožňuje do značnej miery bezcolný obchod s tovarom. Avšak prekážky na strane vývozu a dovozu vo forme papierovania, známe ako necolné prekážky, spôsobujú meškania a vyššie náklady.

Zdraželi viac potraviny z EÚ

Centre for Economic Performance (CEP) v rámci svojej štúdie porovnávalo zmeny cien potravín dovážaných z Európskej únie s cenami potravín zo vzdialenejších krajín. Pred brexitom mali tieto produkty podobné cenové trendy. Ale po brexite došlo k väčšiemu nárastu cien produktov z EÚ ako z iných regiónov. To pokračovalo aj v roku 2023.

Štúdia zistila, že medzi januárom 2022 a marcom 2023 sa ceny potravinových výrobkov, ktoré boli spojené s brexitom, zvýšili približne o 3,5 percentuálneho bodu viac ako tých, ktoré nesúviseli s odchodom z EÚ.

Bez brexitu by bolo lacnejšie

Od decembra 2019, tesne predtým, ako Británia formálne opustila EÚ, do marca 2023 ceny potravín v Spojenom kráľovstve vzrástli o takmer 25 percentuálnych bodov. „Analýza naznačuje, že bez brexitu by toto číslo bolo o 8 percentuálnych bodov nižšie,“ uviedlo centrum CEP.

Výrobky s vysokými necolnými prekážkami, ako je mäso a syry dovážané z EÚ, zaznamenali nárast cien približne o 10 percentuálnych bodov väčší ako podobné výrobky, ktoré neboli vystavené vplyvu brexitu od januára 2021, keď začala platiť dohoda o obchode a spolupráci medzi Britániou a EÚ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

K zdražovaniu potravín prispel výraznou mierou brexit

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php