eReport.sk
Minister obrany Robert Kaliňák, šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár
zdroj: fb/ Minister obrany Robert Kaliňák, šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár

Juraj Blanár: Slovensko nebude Ukrajine dodávať zbrane! Situácia si vyžaduje mierové riešenia


,,V Luxemburgu sme na Rade EÚ pre zahraničné veci hneď v úvode rokovali prostredníctvom videohovoru aj s ministrami zahraničných vecí a obrany Ukrajiny, ktorí apelovali na ďalšie dodávky zbraní, najmä protivzdušnej ochrany a ďalšej munície. Po 800 dňoch vojenskej operácie na území Ukrajiny sa však situácia významne nezmenila, a preto naďalej opakujeme, že je potrebné zvýšiť úsilie predovšetkým v prospech hľadania mierových riešení,“ zhodnotil na svojej sociálnej sieti šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.

Slovensko nebude z vládnej úrovne Ukrajine dodávať zbrane

Juraj Blanár

,,Európskych ministrov som informoval o spoločnom rokovaní vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovciach – o konkrétnych projektoch, ktoré pomôžu v oblastiach nevyhnutných pre chod Ukrajiny a jej obyvateľov. Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné vzťahy a bezpečnostnú politiku Josep Borrell potvrdil, že na Ukrajine bolo zničených 70 % výrobných kapacít elektrickej energie. O to viac je dôležitý jeden zo záverov rokovania našich vlád, kde sme rozhodli o posilnení interkonektora medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou v elektrických sieťach. Priblížil som tiež projekt priameho prepojenia medzi Košicami a Kyjevom širokorozchodnou železnicou, ako aj rozšírenie hraničného prechodu Vyšné Nemecké,“ vysvetľuje v statuse Blanár.

Na zasadnutí hovorili aj o téme Blízkeho východu, kde ocenil jednotu pri deklarovaní solidarity s Izraelom a odsúdení bezprecedentného priameho útoku zo strany Iránu, ktorý predstavuje nielen porušenie územnej celistvosti Izraela, ale aj nebezpečnú regionálnu eskaláciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová
  2. Tibor Gašpar
  3. Richard Raši
  4. Zuzana Čaputová

Rokovania o prímerí a hľadaní mierového riešenia

,,Všetci máme záujem, aby rokovania o prímerí a hľadaní mierového riešenia začali čím skôr, pretože humanitárna situácia, predovšetkým v oblasti mesta Rafah, je neudržateľná. Je taktiež potrebné venovať pozornosť znepokojivej humanitárnej situácii v Sudáne. Prebiehajúci konflikt prehlbuje zraniteľnosť krajiny a spôsobuje ďalší prílev utečencov do susedných krajín. Pred týmto konfliktom uteká až 11 miliónov ľudí. Môže nastať obrovská migračná vlna, ktorá ohrozí Európsku úniu tak, ako sme tomu boli svedkami v roku 2015,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

,,V závere dňa som sa zúčastnil tiež na rokovaní Fóra EÚ – Rada pre spoluprácu krajín v Perzskom zálive na vysokej úrovni o regionálnej bezpečnosti a spolupráci pri riešení aktuálnych konfliktov v regióne,“ dodal na samý záver.

Zdroj: fb

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Juraj Blanár: Slovensko nebude Ukrajine dodávať zbrane! Situácia si vyžaduje mierové riešenia

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne