eReport.sk
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. Foto: shutterstock/IV. andromeda

Je to definitívne! Napriek kritike Západu Erdogan Istanbulský dohovor oficiálne odmietol

Turecko vo štvrtok oficiálne odstúpilo od tzv. Istanbulského dohovoru. Rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana odsúdili západné krajiny i ľudskoprávne organizácie. Informovala o tom agentúra AFP.

Erdogan už 19. marca vydal dekrét, na základe ktorého Turecko odstúpi od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, známeho aj ako Istanbulský dohovor. Toto rozhodnutie nadobudlo účinnosť práve 1. júla.

Istanbulský dohovor je pre Turecko problémRelated Posts

  1. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v roku 2016

Tento krok však vyvolal pobúrenie na domácej i medzinárodnej scéne a v Turecku proti nemu protestovali tisíce ľudí. Odstúpenie Ankary od dokumentu odsúdila aj Európska únia a Spojené štáty.

V krajine sa očakávajú protesty

V krajine sa vo štvrtok podvečer očakávajú viaceré protesty; veľké zhromaždenie by sa malo konať aj v najväčšom tureckom meste Istanbul. Istanbulský dohovor, ktorý podpísalo 45 krajín a Európska únia, vyžaduje, aby vlády signatárskych štátov prijali právne predpisy stíhajúce domáce násilie a podobné týranie, ako aj znásilnenie v manželstve a mrzačenie ženských pohlavných orgánov.

K zmluve sa chcú pridať aj krajiny ležiace mimo Európy

AFP dodáva, že domáce násilie je v Turecku veľkým problémom. Len vlani tam muži zavraždili najmenej 300 žien, vyplýva z bilancie platformy, ktorá monitoruje prípady rodovo podmieneného násilia.

Zatiaľ čo sa Turecko tohto roku rozhodlo od zmluvy odstúpiť, 33 členských štátov Rady Európy dohovor už ratifikovalo a 12 ďalších krajín – vrátane EÚ ako celku – ju len podpísalo. K zmluve sa chcú pridať aj krajiny ležiace mimo Európy, napríklad Tunisko či Kazachstan. Slovensko vlani vo februári Istanbulský dohovor odmietlo.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport