eReport.sk
Ružová himalájska soľ. Foto: shutterstock

Je ružová himalájska soľ zdravšou voľbou?


Himalájska soľ je špeciálna odroda kamennej soli nachádzajúcej sa v himalájskej oblasti. Vďaka svojmu minerálnemu zloženiu sa môže pochváliť jedinečným odtieňom a používa sa ako kulinárska prísada aj ako komerčný produkt.

Čo je ružová himalájska soľ?

Ružová himalájska soľ je ružovo sfarbená kamenná soľ, ktorá sa zvyčajne ťaží v pakistanskej oblasti Paňdžáb. Táto hrubá soľ má jedinečnú farbu, pretože nejde o čistý chlorid sodný ako jodidovaná kuchynská soľ. Pozostáva z 94 – 98% chloridu sodného, spolu s desiatkami ďalších minerálnych prvkov v malom množstve, vrátane vápnika, draslíka, horčíka, síranu, hydrogén uhličitanu a mnoho ďalších. Tieto prvky sú dôvodom jemného ružového tónu tejto kamennej soli na rozdiel od čistej bielej kuchynskej soli alebo kalnej bielej morskej soli.

Ťažba himalájskej soli v pakistanskej oblasti Paňdžáb. Foto: Burhan Ay Photography/shutterstock

Výhody himalájskej soli

Táto ružová soľ sa bežne používa ako náhrada za tradičnú kuchynskú soľ, pretože má mierne odlišnú chuť. Existuje veľa tvrdení, že je prospešná pre naše zdravie, vrátane jej schopnosti posilňovať kosti, regulovať hladinu tekutín v tele, zlepšovať cirkuláciu krvi a vyvážiť pH v tele. Aj keď je všeobecne známe, že táto kamenná soľ je zdravšia a obsahuje prímes stopových minerálnych prvkov, neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by definitívne podporili tieto tvrdenia.

Aj keď je dôležité zvýšiť príjem minerálov, nezabudnite, že minerálne prvky v himalájskej soli tvoria iba 2 – 6% a na základe malého množstva, ktoré sa zvyčajne pridáva do jedla na konzumáciu, je potenciálny príjem týchto stopových minerálov minimálny.

Je ťažké dokázať aj presvedčenie, že ružová himalájska kamenná soľ je zdraviu prospešnejšia, kvôli nižšiemu obsahu chloridu sodného, pretože veľa odrôd je na 98% identických s tradičnou kuchynskou soľou. Ďalej, väčšina soli, ktorú prijmeme, je už obsiahnutá v potravinách, nie z kuchynskej soli (alebo himalájskej soli), ktorá sa pridáva počas prípravy. Sodík je rozhodujúci pre rovnováhu elektrolytov, takže je dôležité zabezpečiť, aby ste ho mali v tele dostatok.

Ľudia obľubujú špecifickú chuť himalájskej soli. Foto: shutterstock

Pokiaľ ide o chuť, niektorí ľudia uprednostňujú chuť himalájskej soli a ľuďom, ktorí môžu trpieť určitým nedostatkom minerálov, môže zvýšenie dávky stopových minerálov v malom množstve pomôcť v určitých oblastiach, ako je napríklad hormonálna rovnováha, funkcia štítnej žľazy a metabolické procesy.

Himalájska soľ je čistejšia

Nakoniec je himalájska soľ lepšia ako tradičná soľ, pretože je menej pravdepodobné, že bude obsahovať toxíny alebo nebezpečné prvky. Táto soľ sa považuje za „prírodnú“ formu soli, pretože sa ručne ťaží a nepodlieha žiadnemu spracovaniu, ani nie je vystavená rôznym účinkom ako napríklad pri spracovaní kuchynskej soli. Aj keď neexistuje žiadne dokázané nebezpečenstvo pri spracovaní kuchynskej soli, pre tých, ktorí uprednostňujú čisto organický životný štýl, môže byť táto odroda prírodnej ružovej soli magnetom.

Tvrdenia o zdravotných výhodách spojených s inými produktmi z himalájskej kamennej soli – lampy, dosky na krájanie, kúpeľové soli atď., podobne postrádajú akékoľvek vedecké dôkazy. Tieto výrobky by sa mali oceniť pre ich estetickú alebo zmyslovú hodnotu, ale nie pre zdravie.

Svietniky z himalájskej soli. Foto: shutterstock

Riziká a úvahy

Aj keď sa pridávanie stopových minerálov do vašej stravy všeobecne považuje za dobrú vec, je treba mať na pamäti, že väčšina kuchynskej soli je jódovaná. To znamená, že poskytuje primeranú hladinu dodatočného jódu pre našu stravu. Pre ľudí, ktorí bojujú s ochorením štítnej žľazy alebo majú nedostatok jódu, môže byť v skutočnosti lepšie držať sa jódovanej kuchynskej soli ako ružovej himalájskej soli, ktorá môže obsahovať jód, ale v nižšej koncentrácii.

Okrem toho by ste mali prísne regulovať príjem každej soli, pretože jej vysoká hladina môže zvýšiť riziko vysokého krvného tlaku, ochorenia obličiek, srdcových chorôb, mŕtvice, osteoporózy a poškodenia pečene. Či sa už rozhodnete pre kuchynskú soľ, ružovú himalájsku soľ, alebo ich budete striedať, používajte iba himalájsku soľ z overených alebo dôveryhodných zdrojov. Niektoré výrobky sú uvádzané na trh ako nepravá ružová himalájska kamenná soľ, takže môžu obsahovať vyššiu hladinu ťažkých kovov, ako je olovo, alebo môžu byť nejakým spôsobom umelo zafarbené.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je ružová himalájska soľ zdravšou voľbou?