eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Jazdíte na elektrickej kolobežke? Tieto pravidlá by ste mali dodržiavať

Najmä s pekným počasím pribúda na cestách aj čoraz viac kolobežkárov. Elektrické kolobežky, či už vlastné alebo tie zdieľané sa stávajú obľúbeným dopravným prostriedkom. Veď predsa, čo je jednoduchšie, ako nasadnúť na kolobežku a bez námahy sa pohodlne a hlavne rýchlo odviezť kamkoľvek.

Spolu s pribúdajúcimi mestami, kde sa dá jazdiť kolobežkou, pribúdajú aj nehody na nich, ktoré sú spôsobené nesprávnou a nevhodnou jazdou. Nie všetky končia dobre a práve preto sme sa rozhodli pripraviť pre vás pár rád ako treba bezpečne jazdiť a na čo netreba zabúdať, píše portál startstop.sk.

Kolobežkári sú súčasťou premávky

Na začiatku tohto boomu sa začalo horlivo diskutovať, ako majú ľudia na kolobežkách jazdiť. Majú chodiť po chodníku, po cyklotrase či po ceste? Na začiatku si treba uvedomiť, že kolobežka je dopravným prostriedkom. Jej rýchlosť je obmedzená na 25 km/h aspoň čo sa týka tých zdieľaných. Elektrická kolobežka, ktorú si môžete zakúpiť, dokáže ísť aj 50km/h, čo už je rýchlosť auta v meste!

Podľa zákona elektrokolobežky patria do skupiny V, spolu s elektro bicyklami a samovyvažovacími vozidlami. Vodič takéhoto prostriedku je vodičom nemotorového vozidla a nepotrebuje naň vodičské oprávnenie. Jazdiť však na ňom môžu iba osoby staršie ako 15 rokov.

Každý jeden z vás, ktorý nasadne na elektrokolobežku tak má povinnosti, ako majú napríklad aj cyklisti a ste považovaní za účastníkov cestnej premávky. Treba mať na mysli to, že nesmiete ovplyvniť, ani ohroziť iných účastníkov cestnej premávky. Nezabúdajte na vlastnú bezpečnosť!

Alkohol určite nie!

Pokiaľ požijete alkohol, tak kolobežku nemôžete použiť. Pokiaľ vás však zastaví policajná hliadka, obsah alkoholu nesmie prekročiť hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter. Platí to pre všetky elektrické kolobežky.

Jazda na kolobežke teda nie je len o zábave ale aj o zodpovednosti. Nehôd na kolobežkách pribúda, či už je to stret kolobežky s autom alebo kolobežky s chodcom. Treba si preto uvedomiť, že nie ste na ceste sami.

Zdroj: sutterstock

Čo hovorí zákon?

Pre vodiča elektrickej kolobežky platia podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke rovnaké pravidlá ako pre cyklistov. Vodič elektrickej kolobežky môže podľa zákona jazdiť vpravo po cyklotrasách a v prípade, ak tie nie sú dostupné, tak po pravom okraji vozovky, prípadne po pravej krajnici. Majiteľ e-kolobežky nesmie viesť kolobežku bez držania riadidiel, ťahať za ňou vozík alebo iné predmety, ktoré by sťažovali riadenie kolobežky. Úprava zákona e-kolobežkárom umožňuje jazdiť aj po chodníkoch, musia však jazdiť veľmi pomaly. Povolená rýchlosť je taká istá, akú majú chodci. Pokiaľ chcete teda jazdiť rýchlo, určite sa vyhnite jazde po chodníkoch, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí, najmä starších osôb a detí, ktorí sú ohrození.

Vodič elektrickej kolobežky musí mať povinnú výbavu ako cyklisti, to znemená, že za zníženej viditeľnosti sú potrebné reflexné prvky ako napríklad reflexná vesta, odrazové svetlo červenej farby so svietidlom červenej farby vzadu a bielym svietidlom vpredu a odrazové svetlo bielej farby.

To, že ste vodičom elektrickej kolobežky neznamená, že sa pri nevhodnom správaní vyhnete pokute. Za ohrozenie iných účastníkov cestnej premávky hrozí pokuta do výšky 60€, nerešpektovanie dopravných značiek vás môže vyjsť od 30 do 150€.

Dobrá rada na záver

To, že sa na kolobežke dá pohybovať rýchlo a obratne neznamená, že môže lietať z jednej strany cesty na druhú, či jazdiť v protismere. Pokiaľ jazdíte na kolobežke určite používajte zvonček, nečakajte kedy si vás ľudia všimnú a uhnú sa vám.

Mnoho z nás práve pri zdieľaných kolobežkách, skúša jazdu prvýkrát navyše v meste medzi ľuďmi, čo nie je práve najvhodnejšie. Najideálnejšie je si jazdné vlastnosti kolobežky vyskúšať „mimo“ zastavaného územia, kde máte veľa priestoru, zistiť ako sa kolobežka správa. Toto vám odporúča aj polícia.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jazdíte na elektrickej kolobežke? Tieto pravidlá by ste mali dodržiavať

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti